Pro je BIO drahé?

Koupíte-li potravinu s označením BIO, držíte právě v ruce produkt ekologického zemědělství. Asi jste za ni zaplatili víc než za běžnou surovinu, ale to se nedá nic dělat. Postupy, používané v ekologickém zemědělství, ošetřuje zákon a kritéria, potřebná k tomu, aby mohl výrobek nést nálepku BIO, jsou poměrně přísná. Tady je pět základních:
  1. Zdravý životní styl a bio potraviny k sobě zkrátka patří. Klikněte pro větší obrázek!V ekologickém zemědělství se nepoužívají žádné chemické postřiky ani hnojiva atd. Ty se pak nedostávají do pitné vody ani do potravinového řetězce zvířat a potažmo i lidí.
  2. Nesmí se používat geneticky modifikované organismy
  3. Zvířatům se bezdůvodně nepodávají antibiotika, růstové hormony a jiné léky.
  4. Hospodářská zvířata mají dostatek prostoru při ustájení a možnost výběhu a pastvy venku.
  5. Biopotraviny nesmí obsahovat žádná chemická ochucovadla. Stejně tak tabu jsou umělá barviva.

Proč vařit z biopotravin?

Produkty ekologického zemědělství totiž obsahují výrazně větší množství vitaminů, ale i antioxidantů a minerálů. Naopak neobsahují téměř žádné dusičnany. Tyto vlastnosti eko výrobky přímo předurčují pro stravu kojenců a batolat. Pokud v běžném obchodě neseženete to, co byste chtěli, zasedněte k internetu. Celou škálu výrobků můžete snadno na http://www.biosfera.cz/ nebo na http://www.biopotraviny123.cz/.

Pořiďte si speciální lednici

Když už jste do bioproduktů investovali, měli byste s nimi také správně naložit. Aby si zdravé potraviny zachovaly své vlastnosti, musí být pokud možno rychle a šetrně zpracovány. Při dlouhém skladování a nesprávné přípravě ztrácejí své cenné látky, a to je škoda. Příznivcům zdravého životního stylu již vychází vstříc i výrobci elektroniky. Zakoupit tak můžete například speciální chladničku. Ta uchová jídlo déle čerstvé a svěží díky systému, který udržuje stálou optimální teplotu. Lednice rychle reaguje na teplotní výkyvy, například při častém otvírání dveří. Mikrobiální filtry zase zadržují bakterie a škodlivé mikroorganismy. Také nádobí byste měli kupovat s ohledem na to, zda umí uchovat všechny bio hodnoty potravin. Ideální je vaření v páře.

Bio zelenina – pochutnání bez dusičnanů. Klikněte pro větší obrázek!  Sestava hrnců pro vaření v páře je pro bio potraviny vynikající. Klikněte pro větší obrázek! 

Na vlastní oči

Nejvíce bio potravin je na trh dodáváno přímo z produkce soukromých ekofarem. Pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit, jak taková farma funguje, není problém. Většina farem nabízí i ubytování, některé i možnost návštěvníků zapojit se do procesu. Seznam farem a nabízených služeb najdete například na stránce http://www.biopotraviny.cz/

Text: Zuzana Hošková
Zdroj: http://www.biopotraviny123.cz/
Foto: www.info-cechy.cz, www.brumbino.cz, http://www.profimedia.cz/