Dobám, kdy světlo v kuchyni zajišťoval jediný (navíc ještě všude stejný) lustr nad jídelním stolem, naštěstí odzvonilo. Dnes se otázka osvětlení probírá už nad plány budoucí kuchyně a zdrojů světla je vždy několik. Svítidla určená pro kuchyni také ztrácejí svůj typický uniformní ráz a čím dál více se podobají světlům »obývákovým«. Mnohem lépe tak zapadnou do centrálních obytných prostor

Hledejte zdroje

Není vůbec výjimečné, že v jedné kuchyni najdeme hned několik světelných zdrojů. Stálicí zůstává centrální stropní osvětlení, které je doplněno světlem ozařujícím pracovní plochu. Osvětlení pracovní desky lze vyřešit buď umístěním zářivek do dvojitého proskleného dna horních závěsných skříněk, nebo nástěnným svítidlem. To se vyrábí hned v několika šířkách (obvykle 60, 90 a 150 cm). Svítidlem se dá manipulovat a můžete tak snadno osvětlit prostor, kde zrovna pracujete. Stejnou funkci plní i několik polohovatelných »bodovek«. U současných kuchyní se standardně svítidla umísťují nejen pod horní skříňky, ale i do jejich horní části.Vznikne tak působivá hra světel a stínů a kuchyně získá na útulnosti. Samozřejmostí je kvalitní světelný zdroj umístěný na digestoři. Hravě stihne pokrýt celou varnou plochu.

Minimalistické kuchyni sluší nenápadná, ale dostatečně účinná svítidla. Klikněte pro zvětšení! Bodovkám ještě neodzvonilo, do designu moderní kuchyně skvěle zapadnou. Klikněte pro zvětšení!

Přehled a bezpečnost

Mimořádně efektním prvkem jsou LED světla zabudovaná do soklů kuchyňské linky. V kuchyni ani při nočních výpravách nemusíte rozsvěcet - měkké, rozptýlené světlo vás samo navede, kam potřebujete. A ani poté neztratíte orientaci, svůj světelný zdroj totiž mohou mít i výsuvy, zásuvky a skříňky, včetně té na potraviny.

LED světla můžete nechat svítit celý večer. Měkké světlo dodá kuchyni romantickou atmosféru. Klikněte pro zvětšení! U této kuchyně budoucnosti je světlo dokonce dominantním prvkem. Klikněte pro zvětšení!

Světlo nad ostrůvkem

Velmi důležité je nasvětlení kuchyňského ostrůvku. V případě, že na ostrůvku je umístěno varné centrum, postačí osvětlení na digestoři. Pokud ale ostrůvek slouží jen jako přípravná, nebo odkládací plocha, můžete si se světlem vyhrát. Dlouhá rampa s několika svítidly se tak může stát dokonce dominantním prvkem kuchyně.

Osvětlení na digestoři pro varnou zónu většinou postačí.Klikněte pro zvětšení!Čistý vypínač. Jde to?

Věčně saháte vy nebo děti na vypínač špinavýma rukama? V kuchyni žádný div. Kam jinam tedy nainstalovat výkřik techniky – bezdotykové čidlo? Stačí mávnout rukou a světlo se samo rozzáří. S leštěním vypínačů je konec.

Text: Zuzana Hošková
Foto: studiosvetel.cz, modernikuchyne.cz, mmspektrum.com, e-architekt.cz