Kuchyň nepatří mezi místa, která by snesla množství dekorací. Spoustu prostoru na zdi či zdech zabírají skřínky, navíc se i při pořízení sebelepší digestoře čas od času do místnosti dostane mastný kuchyňský prach.

Uzavřená kuchyň prostě není nejlepší místo pro vystavení sbírky obrazů, ale holá bez dekorací zase působí příliš neútulně. Proto se většina z nás snaží najít únosnou míru toho, čím kuchyň ještě dekorovat a co už je naopak moc. Většina věcí, které se nechávají v kuchyni na očích, má nějaký užitný charakter. Kuchyň nejčastěji zdobí nádoby na koření a další ingredience, hezké spotřebiče, váza s květinou či mísa na ovoce. Jednou z mála věcí, jimiž lze ozvláštnit kuchyňské zdi, jsou nástěnné hodiny.

 

Kam s hodinami

Na druhou stranu při zamyšlení nad tím, kam jinam by se nástěnné hodiny vlastně hodily, vychází jako ideální právě kuchyň. Nástěnné hodiny musí být přece umístěné tak, aby byly na očích co největšímu množství obyvatel příslušného domu nebo bytu, což u většiny obydlí představuje kuchyň, obývací pokoj a chodba. Chodba je z výčtu vyloučena prakticky okamžitě, protože v ní se lidé příliš nezdržují. Obývací pokoj zase skýtá dostatek různých technických zařízení, které mimo jiné také ukazují čas. Volné zdi lze využít na vystavení obrazů, grafik, opření knihovny, pověšení skřínek, filmového plátna apod. Věcí, co lze pověsit do obýváku, je prostě víc než dost. Ačkoli z historického hlediska se hodiny umísťovaly právě do obývacích pokojů, jednalo se o nábytkové hodiny stojací v podobě vysoké skříně, nebo menší, co se stavěly na nábytek.

 

Užitný doplněk kuchyně

Nástěnné hodiny se tedy do kuchyně hodí už proto, že spousta lidí po ránu u snídaně spěchá a letmá kontrola ubíhajícího času pomůže. Kuchyňské hodiny lze brát jako vyloženě užitný prostředek, a tudíž jejich podobu podřídit především dobré čitelnosti. Nebo lze naopak využít příležitosti, že hodiny jsou jednou z mála věcí, která zdobí kuchyňské zdi a vybrat opravdu výrazný model podtrhující styl kuchyně. Jak vidíme u produkce známých italských hodinářských firem, hodiny s kukačkou jsou stále velmi žádané, byť dostaly moderní vzhled. Kdo má rád změnu a nechce se pustit do velkých investic, může sáhnout po hodinách od designérky Babety Ondrové ze studia Lavmi. Jsou totiž vyrobeny z kartonu a mají velkou nabídku moderních grafických vzorů. Sama autorka počítá s tím, že když se hodiny okoukají, prostě se vyhodí a pořídí nové. Je to přece jednodušší než měnit celou kuchyň.
 Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: Ikea, Naoko, Progetti, Diamantini & Domeniconi, Lavmi