Deska z přírodního kamene se snadno stane nejvýraznějším prvkem ve vaší kuchyni. Klikněte pro větší obrázek!Zopakujme si požadavky

Pracovní desku do nové kuchyně vybíráte na opravdu dlouhou dobu. Požadavky, které jsou na ni kladeny, jsou vysoké. Neměla by nasávat vlhkost, měnit barvu. Nechcete, aby se poškrábala, odřela či spálila. Zaměstnaný člověk pochopitelně vyžaduje také snadnou, rychlou a bezbolestnou údržbu. Dalším a rozhodně ne zanedbatelným kritériem výběru je vzhled. A ten mají pracovní desky z kamene a umělého kamene skutečně impozantní.

Přírodní kámen = luxus

Každý kus kamene je originál, pořiďte si desku, jakou nikdo nemá! Klikněte pro větší obrázek!Kámen je nádherný přírodní materiál. Dodá vaší kuchyni punc luxusu. Od toho se odvíjí také cena. Ta se může klidně vyšplhat do několika desítek tisíc korun. Stanoví se nejen od toho, jak velkou plochu požadujete, ale také od toho, jaký má mít kuchyňská deska tvar. Běžný metr kamenné pracovní desky seženete v cenové relaci 4000 až 10 000 korun. Nejvíce se pro výrobu kuchyňských desek osvědčila žula. Dále se vyrábí například z pískovce nebo mramoru. Tyto materiály ale mají vyšší nasákavost a menší odolnost vůči skvrnám. Proto výrobci materiál před zabudováním ošetřují impregnací.

7 výhod desky z kamene

 1. Reprezentativní vzhled
 2. Dlouhá životnost
 3. Velmi odolný materiál – při správném ošetření minimální nasákavost tekutin. Přímo na kamenné desce můžete v klidu krájet potraviny, nebo třeba klepat maso.
 4. Odolá horku až do 250 °C, bez obav na kámen můžete postavit hrnec, vydržet by měl i rozpálenou pánev.
 5. Kamennou desku lze vyhřívat.
 6. Údržba je poměrně jednoduchá, vyvarujte se ale čištění kamene agresivními čistícími prostředky a prostředky s tuhými částicemi. Přischlé nečistoty se odstraňují škrabkou se žiletkou.
 7. Z kamene lze vytvořit i zadní desku nad pracovní plochou. Otvory pro zásuvky, digestoř, nebo závěsný program výrobce vyřízne.

 

Nevýhody, aneb co vás může odradit?

 1. Vysoká hmotnost
 2. Kamenná deska může vážit i sto a více kilogramů. Proto je nutné vzít v úvahu nosnost spodních skříněk a podlah.
 3. Chlad a tvrdost.
 4. Odlišnost barvy a struktury od vzorníku
 5. Kámen je přírodní materiál, každý kus je originál. Chcete-li mít jistotu, vyberte si u kameníka přímo konkrétní desku pro vaši kuchyni.

Deska z umělého kamene může být od toho pravého k nerozeznání. Klikněte pro větší obrázek!Umělý kámen má budoucnost

Pracovní desky z umělého kamene mají celou řadu pozitiv. Jediné, co může být limitující při výběru, je cena. Pohybuje se okolo 4 000 až 12 000 Kč za běžný metr. Umělý kámen se vyrábí pod různými názvy. Jedná se o kompaktní materiál, tvořený zhruba z 90 až 95 procent drceným kamenem. Zbytek je potom směs polyesterů a pigmentů, které desku probarvují v celé ploše, takže ji lze snadno opravit. Na deskách z tohoto materiálu se neporučuje krájet suroviny. Přestože dobře odolává žáru, raději na desku nepokládejte rozpálenou pánev.

4 důvody, proč ho zvolit:

 1. Deska je beze spár, lze do ní zapustit i dřez ze stejného materiálu, nebo mřížku na odkládání hrnců.
 2. Tento materiál lze tvarovat, problémem není např. deska za pracovní plochou, spojená s okenním parapetem.
 3. Umělý kámen můžete vyhřívat.
 4. Snadno se udržuje, na úklid stačí běžné saponáty. Ani zde se ale nedoporučují pískové čistící prostředky.

Text: Zuzana Hošková

Zdroj: www.kuchynska-deska.cz, www.kuchynske-desky-technistone.aristone.cz

Foto: www.naturalstone.cz, www.soliter-kk.cz; www.profimedia.cz