Bílá linka

Bílá barva linky na pozadí bílé stěny s oknem byla zvolena ideálně. Je to především z důvodu potlačení vysokého kontrastu, ke kterému na stěně s oknem vždy nevyhnutelně dochází. Jakákoliv jiná kuchyně s tmavšími dvířky by na této stěně působila poněkud tvrdě a vypadala by tmavší než ve skutečnosti. Další výhodou bílé kuchyně na bílé stěně je její optické odlehčení, které je obzvlášť při objemnější sestavě horních závěsných skříněk nanejvýš žádoucí. Navíc bílý nábytek dokáže s bílými stěnami dokonale splynout a v interiéru pak působí velmi nenápadně.


Obklad stěny

Černá pracovní deska k bílé sestavě byla milovníkem kontrastů zvolena správně - se světlou linkou vytváří vztah plný příjemného napětí. Navíc linka se tmavou deskou opticky propojila s podlahou a získala tak na dynamice. Zadní stěně chybí ochranný omyvatelný obklad. Vzhledem k neotřelé stylové koláži by se sem nejlépe hodily keramické obkládačky v retro dezénu, například pásky s fazetami po obvodu. Elegantní šedý obklad by navíc přirozeně zjemnil poněkud tvrdý a nekompromisní výraz černo-bílé kompozice.


Černá podlaha

Volba černého nátěru pro renovaci staré prkenné podlahy je odvážná a v souvislosti s ostatním zařízením jednoznačně potvrzuje zálibu majitele v kontrastech a preferenci černo-bílého schématu. Protože černá jako nejtmavší barva spektra nejvíce pohlcuje denní světlo a strhává na sebe pozornost, potřebuje v interiéru vyvážit velkými světlými plochami. Tuto roli zde sehrály bílý strop a stěny, na kterých se přirozeně ztrácí bílá kuchyňská linka. S měkčí černohnědou by výsledný dojem byl o poznání jemnější a přívětivější.

 


Koberec versus židle

Zebří kůže v roli koberce je na černém podkladu nepřehlédnutelná a tmavé pruhy vzoru dokonale ladí s černými prkny podlahy. Přesto nevyznívá optimálně, a to především kvůli konkurenci dalších zajímavých prvků, které se s ní doslova přetahují o pozornost. Je to jednak subtilní kovová konstrukce jídelních židlí, zvýrazněná smaragdovou zelení, jednak výrazné černo-bílé pruhy na sedácích a opěrácích. V těchto souvislostech by lépe vyzněl jednobarevný, např. zelený koberec nebo umírněnější design židlí.


Černý závěs

Originální aranžmá z černé záclonoviny na okně je stejně tak zajímavé jako tajemné. Jeho účel zůstává neobjasněný, snad kromě jednoznačně interesantního vzhledu. Přesto černá záclona na okno zasazené do kompletně bílé stěny nepatří. Roli akcentu úspěšně hraje podlaha spolu s nábytkovými solitéry a kuchyňskou deskou. Tmavá záclona navíc ubírá interiéru světlo, podobně jako fotka vystavená na rámu okna. Fotografie s novou paspartou a rámem patří na stěnu, zatímco okno by zjemnila římská roletka z hustší bílé záclonoviny, ozvláštněná černým lemem.


Unikátní lustr

Kovový lustr se zelenými ověsky je originální a v interiéru působí doslova jako šperk. Právě proto vyniká, že není zavěšený správně. Jeho půvab by nejlépe znásobila pozice přímo nad středem jídelního stolu. Zavěšený je zbytečně vysoko - ideální atmosféru u jídelního stolu navodí lustr zavěšený přesně tak, aby si pod ním stolovníci při jídle a konverzaci viděli pohodlně do očí, ne výše. Správně zavěšený lustr tak vytvoří kolem jídelního stolu intimní atmosféru a v tomto případě ještě pomůže opticky snížit příliš vysoký strop.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com