Prostor kuchyně ve starším bytě často mívá mnohé determinanty, které ovlivňují její dokonalé fungování. V novostavbě samozřejmě existují limity v podobě oken, dveří a stoupacího vedení také, ale už v projektu jsou navrženy s ohledem na budoucí zařizování a fungování kuchyně.

Zde mezi ně patří především vysoké okno s nízkým parapetem, které v lehce převýšeném prostoru nedovoluje instalovat podhled a současně komplikuje vytvoření souvislé a praktické rohové kuchyňské sestavy. Vybavení také značně komplikuje dlouhý radiátor vedle okna spolu s objemnou a nevzhlednou karmou na stěně.


Dispozice

Z ergonomického hlediska není kuchyně řešena optimálně. Za funkční lze považovat pouze sousedství atypické spížní skříně s lednicí. Dřez vedle sporáku prakticky znemožňuje účelnou přípravu jídla, která by měla probíhat právě mezi nimi. Také absence odkládacího prostoru vedle varné desky může někdy kuchařce značně komplikovat život. Z obrázku sice není jasně čitelný půdorys místnosti, ale jistě by se našly nejméně dvě jiná a dispozičně lepší řešení, např. poloostrůvek souběžný s linkou nebo oblíbená rohová sestava s lokálně sníženou pracovní deskou pod oknem.


Kapotáž

Ohromná nevzhledná karma na stěně se stala nechtěným středobodem kuchyně. Ideálním řešením je radikální stavební zásah, který odsune karmu do sousední komory, chodby nebo šatny. Také radiátor vedle okna komplikuje vybavení této části kuchyně kapacitním úložným nábytkem. V souvislosti s výměnou podlahy lze v budoucnu instalovat podlahové topení. Pokud na finančně a technicky náročnější řešení nezbývají prostředky, čas a vůle, lze volit jednodušší cestu řešení obou problémů pouze v rámci interiéru. Topení lze obestavět nábytkem na míru se zabudovanými mřížkami a objemnou karmu je možné zabudovat do nábytku s trvale zajištěným přívodem vzduchu.

 


Vzhled kuchyně

Ačkoliv je tato kuchyně zařízena jednoduše a prakticky na pozadí čistě bílých stěn, působí neuspořádaně, až chaoticky. Je to způsobeno množstvím značně různorodého solitérního nábytku a vybavení, které se vzájemně liší velikostí, výškou, designem, materiálem a barvou. Množství volně uložených předmětů vystavených v otevřených policích, stojících na lince nebo zavěšených na zdi tento nepříznivý dojem ještě podtrhuje. Kuchyni by naopak prospělo důsledné hmotové a barevné sjednocení jednotlivých sestav a přesun volně uloženého nádobí a doplňků do uzavřených skříněk.


Podpora jídelny

Jídelní stůl s barevnými židlemi v retro stylu obohacuje kuchyni o kvalitní design a jednoznačně stojí za pozornost. Aby v interiéru náležitě vyzněla jeho krása, je možné ho architektonickými prostředky zvýraznit. V převýšené místnosti přitahuje pozornost závěsný lustr. Jak je vidět na svítidle u okna, potýká se tento starý byt s absencí potřebných elektrorozvodů. Stejným způsobem však lze přivést kabel až nad jídelní stůl a zavěsit sem zajímavé a adekvátně velké svítidlo. Efekt zvýší kusový koberec s výraznou barvou nebo vzorem, nejlépe s nižším odolným vlasem chráněným úpravou proti špíně.


Doplňky a dekorace

Tato kuchyně zcela postrádá dekorace. Praktickou a funkční ozdobou interiéru je jídelní stůl se židlemi, jejichž význam je možné snadno podpořit. Přesto by zde nemělo chybět něco osobnějšího, např. památeční snímek interiéru před úpravou, fotografie nejbližších nebo oblíbené krajiny, místa, zvířete… Praktickým a současně svrchovaně důležitým předmětem v kuchyni jsou hodiny. Dnes je výběr tak široký, že se snadno mohou stát výraznou dekorací prostoru, obzvlášť na barevně kontrastním pozadí. Hodiny vybrané kuchařkou podle jejího vkusu kuchyni oživí a vnesou do ní osobitost.

Text: Ing. arch. Veronika Haroldová
Foto: www.isifa.com
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com