Černé stěny

Pokud by se v tomto interiéru měla provést jen jedna jediná změna, doporučila bych bez váhání novou výmalbu. Pro záměr vytvořit nečekaný kontrast k rustikální stylové kuchyni avantgardně tmavou výmalbou se nabízí vhodnější prostředek, a to výrazně měkčí antracitová, která by zopakovala světlejší odstíny žulové desky. Ještě jemnější šedá výmalba ve středních tónech by zachovala elegantní, chladný výraz, kuchyni by prosvětlila a nechala vyniknout kontrastní tmavé prvky. Naopak neutrální teplý odstín pískové by kuchyni stylově i barevně více přiblížil jídelně.


Tmavá žula

Černo-šedá barevnost žuly použité na pracovní desku i obklad naznačuje záměr vytvořit kontrastní celek. Šedá výmalba, o odstín nebo dva světlejší než žulová deska, by ji nechala lépe vyniknout, na rozdíl od černých stěn, v jejichž kontextu se tmavý obklad ztrácí. Celkově měkčí, jemnější výraz by kuchyně získala se světlejší deskou v elegantním šedém odstínu, zatímco žula v teplejší hnědé barevnosti by lépe dokreslila styl a propojila kuchyni s romantickou jídelnou. Podmínkou použití žuly v hnědém tónu je písková výmalba stěn.


Bílá podlaha

Bílá podlaha z velkoformátových dlaždic dodala rodinné kuchyni výraz spíše veřejného prostoru a tento dojem ještě umocňuje tvrdý kontrast podlahy s černými stěnami. Lesklá bílá podlaha se k rustikální kuchyni příliš nehodí. Mohla by se snad objevit v bohémských interiérech postavených na nečekaných kombinacích a využívajících kouzlo mnoha odstínů bílé. S leskem podlahy v nich rezonují skleněné doplňky a transparentní plastový nábytek. Protože je jednodušší nově vymalovat než měnit podlahovou krytinu, lze její výraz proteplit a zjemnit teplou světlou výmalbou.

 


Vzorovaný koberec

Koberec kuchyni stylově doplňuje skvěle, zlatohnědý vzor bordury s ní ale barevně příliš neladí a výsledek působí rozpačitě. Pozice koberce v interiéru by se výrazně zlepšila s výmalbou v neutrální pískové nebo teple okrové spolu s výměnou pracovní desky za novou, nejlépe z hnědé žuly, případně s dekorem tmavého dřeva. Pokud zůstane ladění kuchyně spíš v chladném pánském stylu, stálo by za to vyměnit koberec. Mohl by být buď stříbřitě šedý s efektně vysokým vlasem, nebo naopak jasně červený jako běhoun na jídelním stole.


Květinový vzor

Jemný kvítečkový vzor závěsů a prostírání v čistě romantickém stylu si s černými stěnami ani avantgardními lustry z černého skla příliš nerozumí. Pokud se kuchyně nepřizpůsobí teplejší světlou výmalbou a výměnou pracovní desky jídelně, musí se jídelna přizpůsobit kuchyni. Jako rovnocenný partner tmavé výmalby a pracovní desky ale jemné kvítečky neobstojí. Květinového dekoru se ovšem není třeba úplně vzdávat. Stačí, když se vzor vzdá svého romantického ladění a červené květy místo béžových stonků s lístečky doplní stříbřitě šedé, které látku přirozeně propojí s barevností kuchyňské části.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Hanák - Interiéry