Bílá linka

Bílá kuchyně s hladkými dvířky bez ozdob je dokonale neutrální a současně tolerantní k ostatním barvám či stylovým doplňkům. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, kuchyně je navzdory omezenému prostoru poměrně rozlehlá a nabízí množství úložných prostor. Bílá barva dvířek spolu s otevřenými pasážemi jí pomáhá v optickém odlehčení. Množství servírovacího nádobí v otevřených policích naznačuje, že tu žije početná rodina. V ní samozřejmě stoupají nároky na počet talířů, hrnečků i ostatního nádobí.


Barevný cirkus

Ačkoliv otevřené korpusy kuchyni odlehčují, kvůli tomu, že jsou přeplněné pestrým nádobím, působí velmi neuspořádaně. Skříňce v sousedství lednice by rozhodně prospěla instalace dvířek. Pokud se majitel obává fádního výrazu bílých ploch, může volit pískované sklo v subtilním hliníkovém rámečku, které decentně ztlumí pestré barvy obsahu. Objemná sestava nalevo by mohla zůstat otevřená, ačkoliv částečné uzavření by jí slušelo. Zakrytí horní části bílými dvířky by dokázalo opticky potlačit stropní překlad a střední pasáž tří fochů by v kontextu bílého rámu působila efektněji.


Pestré barvy

Majitel této kuchyně preferuje barevnost Mondrianových obrazů, na kterých černobílé grafické kompozice oživují jasně žlutá, červená a modrá barva. Přestože pestrým doplňkům v této kuchyni vytváří klidné a čisté pozadí bílá barva, výsledný dojem je nepřehledný a neuspořádaný. Množství drobných pestrých předmětů se mezi sebou přetahuje o pozornost, ale je jich příliš a nemají žádné přirozené ohnisko, které by přitahovalo pozornost. Ke snížení kontrastu by se hodila tónovaná výmalba čelní stěny. Nabízí se ocelově šedá, chladně modrá nebo elegantní písková.

 

 

Nevkusné doplňky

Doplňků je tu bezesporu příliš a doslova zaplňují každé volné místo. Jejich roli hraje všechno nádobí a pestré užitkové předměty vystavené v otevřeném úložném nábytku. Nesourodá směs atraktivních dřevěných nádob, kvalitních litinových hrnců, levné keramiky z výprodejových obchodů a infantilních puntíkovaných sklenic se nejistě pohybuje na tenké a nezřetelné hranici oddělující vkus od nevkusu. Řešením je pouze nekompromisní redukce ve znamení střídmosti, která tomuto svéráznému interiéru evidentně chybí.


Neřešené osvětlení

Kuchyni zcela chybí celkové osvětlení. Protože prostor pro sádrokartonový podhled s nenápadně zabudovanými svítidly tu schází, problém by se ctí napravil mělký skleněný puklík z ručně foukaného trojvrstvého skla, umístěný nad středem kuchyňského výklenku. Dvě malé bodové lampičky nad dřezem působí rozpačitě – lépe by se tu vyjímala alespoň trojice svítidel. Osamocená nevkusná lampa nad sporákem je doslova katastrofou. Volnému ramenu kuchyně by slušela trojice drobných svítidel, nejlépe s výrazně barevnými skleněnými širmy.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com