Zásadním prohřeškem této kuchyně, od kterého se odvíjí mnoho dalších chyb, je podlaha. PVC jako symbol levné, odolné a hygienické krytiny zbytečně shazuje krásu a noblesu stylové kuchyně.

Kuchyně s dřevěnými, bíle lakovanými profilovanými dvířky, dekorativním táflováním na ostrůvku a deskou z přírodního kamene vedle sebe nesnese žádné uměle vyrobené náhražky. Jedinou možnou volbou je zde kvalitní dřevěná podlaha, nejlépe ze širokých masivních prken. Stylovou povrchovou úpravou je napuštění přírodním voskem nebo olejem, praktičtější je ale samozřejmě odolný podlahový lak.


Obklad

Jakkoliv zde zrcadlo v roli obkladu působí nepatřičně, keramický obklad je s ohledem na styl zvolen správně. Za zvážení ovšem stojí jeho barva a provedení. Barevnost se evidentně snaží navázat na podlahu z PVC, což se jí bohužel podařilo. Ošklivou chladnou zelenou doplnil zlatý okr. Obklad vytažený zcela nepochopitelně až pod strop uvěznil lehkou bílou kuchyni do nepřehledného mřížoví spár. Pokud majitelka toužila po šachovnici, lépe by vyzněl jemnější kontrast smetanové s béžovou, zajímavě také vypadá výraznější kombinace béžové s kávovou. Neutrální decentní barvy působí vždy vkusněji než výrazné a syté odstíny, které se brzy omrzí.

 


Deska

Pracovní deska z přírodního kamene je kromě bíle lakované linky jediným materiálem, který byl v tomto interiéru zvolen správně. Lepší dojem by sice zanechala žula s jemnější kresbou v teplejším odstínu, ale i tato se k bílé lince hodí. Bohužel to neplatí pro podlahu z PVC. Také obkládačky měly být k výrazné žulové desce zvolené jednobarevné, nejlépe krémové, béžové nebo pískové, aby ladily s žilkováním zvoleného kamene. Stávající výrazně barevná šachovnice na stěně se snese pouze s dřevěnou pracovní deskou.


Tapeta

Chyba za chybou se v tomto interiéru doslova řetězí. Tapety v sousední obytné části navazují na vnějším rohu velmi neobratně na keramický obklad, jehož nešťastnou barevnost opakují a rozvíjejí v bohatém rostlinném dekoru. Výrazná tapeta by v interiéru mohla zůstat pouze v kombinaci s kvalitní dřevěnou podlahou a jednobarevným, elegantně nenápadným obkladem, omezeným striktně na pruh mezi pracovní deskou a zavěšenými skříňkami. Pokud by majitelka trvala na desce z přírodního kamene, k tapetě by se hodila temně zelená nebo okrově zlatá brazilská žula.


Barové židle

Další z řady nepochopitelných pochybení tvůrce tohoto interiéru reprezentuje volba barových židlí. Nevkusné barové židle v kontextu se stylovou kuchyní doslova bijí do očí. Trubková konstrukce nastříkaná laciným šedým lakem v kombinaci s ohýbanou bukovou překližkou zde působí jako z jiného světa. Materiály se nikde v okolí neopakují. Do stylového interiéru patří dřevěná barová židle tradičního designu. Poctivá a pevná dřevěná konstrukce, ladné tvary a komfort zajišťující čalounění jsou pro tuto kuchyni to pravé.


Doplňky

Je to až k neuvěření, ale ani doplňky se nepovedly a nezachránily výsledný rozpačitý dojem. Agresivní citronová žluť a šťavnatá zeleň skleněné vázy měly pravděpodobně navázat na žluto-zelené schéma. Obě barvy ale byly zvoleny v natolik výrazných odstínech, že působí nevhodně. Fialová kytice je opravdu nádherná, ale svou barevností společně s citrony a zelenou vázou nechtěně dokresluje dojem cirkusu. Ani velkolepé aranžmá větví s napučenými něžně růžovými kvítky nebylo zvoleno šťastně: na pozadí pestrého obkladu absolutně zaniká.

 

Jakým chybám se vyvarovat v kuchyni už víte. Čeho se vyvarovat v obýváku si přečtěte v článku Chyby v interiéru: Příliš mnoho dřeva
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com