Chladná výmalba

Mezi první drobné nedokonalosti této kuchyně patří nevhodně zvolený odstín výmalby. Světlá modrá s příměsí zelené sice působí svěže, čistě, až hygienicky, ke kuchyni ve venkovském stylu se ovšem příliš nehodí. Volba chladného odstínu je s ohledem na krémová dvířka a masivní dřevěnou podlahu správná, protože vytváří teplým barvám a materiálům adekvátní protipól. Modrá by měla být teplejší, blíže fialové, s kapkou šedé. Teplé a elegantní neutrály jsou sázkou na jistotu.

Fádní obklad

Stávající obklad barevně vychází z lakovaných kuchyňských dvířek a výmalby. Novou výmalbu v teple modrém odstínu by skvěle doplnily bílo-modré kachle. Jejich ručně malovaný dekor by do interiéru vnesl chybějící vzor, zjemnil měřítko rozlehlé kuchyně a dokreslil zvolený styl. K trvale oblíbené kombinaci modré s bílou se dobře hodí tradiční porcelán nebo kostkované lněné utěrky. Kdo se vzorů bojí, může zvolit jednobarevný obklad v elegantní béžové.

Malý ostrůvek

Fotografie sice ukazuje z kuchyně jen část, přesto jasně naznačuje, že zabírá celou jednu místnost v domě. Z těchto velkorysých dimenzí na první pohled vybočují rozměry ostrůvku, který se uprostřed rozlehlé místnosti doslova ztrácí. Takto koncipovaná kuchyně si rozhodně zaslouží velkorysejší centrální ostrůvek. Jeho rozšířená deska doplněná nízkými barovými židlemi by současně mohla sloužit jako pult pro příležitostné stolování nebo konverzaci s kuchařkou během přípravy pokrmů.

Chybějící svítidlo

Ačkoliv je celá místnost rovnoměrně nasvětlena svítidly zabudovanými do sádrokartonového podhledu, osvětlení centrálního ostrůvku zde chybí. Závěsné svítidlo by nasvětlilo pracovní desku ostrůvku a zdůraznilo jeho význam v interiéru. Spolu se zvětšeným ostrůvkem by vytvořilo přirozený střed, živé a tepající srdce kuchyně, které by přitahovalo pozornost díky světlu změkčenému textilním širmem.

Pracovní desky

K posledním nedostatkům této kuchyně patří volba materiálů a barevnosti pracovních ploch. Lesklý černý povrch má hned několik zásadních slabin. Kromě náročné údržby povrchu, na kterém jsou nemilosrdně vidět i ty nejmenší nečistoty, je problematická i barevnost. Černá vytváří s něžným krémovým lakem dvířek příliš nekompromisní a tvrdý kontrast. Teplá čokoládově hnědá by byla výrazně lepší volbou, obzvlášť k nové neutrální výmalbě.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: thinkstock.com