Podlaha

Na první pohled zaujme kladení podlahových dílců v neobvyklém úhlu, který nerespektuje obvyklý ortogonální rastr. Prvek je to rozhodně zajímavý a do interiéru vnáší dynamiku, někoho ovšem může zneklidňovat. Možná vychází z dispozice bytu koncipovaného na atypickém, nepravidelném půdorysu, ale klidnější, stabilní výraz by kuchyně rozhodně získala s podlahovými dílci kladenými standardně. Dílce kolmé na kuchyňskou linku by navíc dokázaly úzkou a dlouhou místnost opticky rozšířit a harmonizovat tak její nepříznivé proporce.


Lustry

Jistou designérskou neobratností je použití podobných lustrů jak pro kuchyni, tak pro přímo navazující jídelnu. Nejenže kontrastní řešení vypadá lépe, ale tvarově, designově nebo barevně odlišená svítidla podporují přirozené rozdělení místnosti do funkčních zón. Naznačené řešení by bylo přijatelnější, pokud by svítidla byla ze stejné designové řady s výrazně odlišenou velikostí a svítidlo nad jídelním stolem bylo zavěšené níž. Zajímavější variantou je použití tyčového technicistního svítidla pro kuchyňskou část nebo svítidla vestavěná do sádrokartonového podhledu.


Digestoř

Sádrokartonový podhled by kuchyňské části slušel, a to hned z několika důvodů. Především by schoval nevzhledné připojovací potrubí vedoucí od digestoře do komína. Luxusní vestavná digestoř kombinovaná s mikrovlnnou troubou je sice velmi efektní, bohužel přiznané potrubí tento dojem zbytečně shazuje. Podhled by současně pomohl vylepšit rozměrové disproporce místnosti, která je nezvykle dlouhá a úzká. Prostor kuchyně by navzdory průchozímu uspořádání s podhledem působil komorněji a intimněji.

 


Bílo-bílá kuchyně

Bílá pracovní deska k bílé kuchyni není ideální volbou, protože ochuzuje kuchyni o příležitost získat s kontrastem dvou materiálů hloubku a šmrnc. Řešení s bílou linkou, deskou i obkladem obvykle bývá volené proto, aby na sebe nestrhávalo pozornost v kontextu s výjimečnou architekturou historické stavby nebo s úchvatnými výhledy do zahrady. Úchytky jsou nahrazeny dotykovým ovládáním případně omezeny na nenápadný typ vkládaný do hrany dvířek. Kompletně bílá deska z odolného umělého kamene plynule přechází na zeď formou obkladu a její součástí je dřez.


Pracovní deska

Zde budí rozpaky především hrana pracovní desky s dřevodekorem, který se nikde jinde v rámci kuchyně neopakuje. Lépe by bílé desce v sousedství nápadných zapuštěných hliníkových úchytek a lišty pro závěsný systém v obkladu slušela hliníková hrana korespondující s technicistním výrazem kuchyně. Ideální volbou je laminátová deska s dekorem světlého dřeva doplněná obkladem stěny ze stejného materiálu v odpovídající tloušťce. Kontrastní a sebevědomé řešení nabízí deska v dřevodekoru ladícím s dřevěnou podlahou.


Systémový obklad

Bílý obklad rozdělený uprostřed jedinou hliníkovou lištou pro možnost zavěšení doplňkových komponentů působí bez využití rozpačitě. Několik čajů vypadá na velké bílé ploše osamoceně a o to více vyniká horizontální členění desky. Systém si přímo říká o intenzivnější využití, na které je koncipován a velmi dobře množstvím různorodých komponentů připraven. Kořenky, kuchařka a kuchyňské bylinky na pozadí bílého obkladu nádherně vyniknou a dodají kuchyni více barev, života a osobitosti.

 

Zděné kuchyně nepatří k běžným, přečtěte si o jedné takové zdařilé realizaci v článku: Zděná kuchyně byla jejich snem, tak si ji pořídiliAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com