Mohutná digestoř

První, co v této kuchyni upoutá pozornost, je mohutná černá digestoř, fungující současně jako osvětlení víceúčelového ostrůvku. Designér zde použil výkonnou průmyslovou digestoř pravděpodobně kvůli jejímu technicistnímu výrazu, který dobře rezonuje s obnaženou kamennou klenbou v sousední místnosti. Černý kov a surový výraz digestoře ovšem potřebují sousedství jiných materiálů a barev. Černá hmota digestoře nenachází nikde v místnosti odpověď v jiné přiměřeně velké ploše. Plastový domovní telefon ani nevkusné židle situaci nezachrání.


Nevkusné židle

Židle jsou spolu s digestoří druhým problematickým prvkem v interiéru této venkovské kuchyně. Lesklé chromové trubky působí v kombinaci s černou koženkou sedáků nabubřele a lacině. Navíc se k nadčasovým přírodním materiálům vysoké kvality vůbec nehodí a retro design židlí nerespektuje zvolený styl. Řešení se doslova nabízí – stará tonetka pod domovním telefonem sem zapadá mnohem lépe a s ostatním vybavením si skvěle rozumí. Osvědčený model od české firmy Ton lze oživit originálním čalounem například z hověziny.


Zelená výmalba

K režným cihlám, masivnímu dřevu, plechu digestoře a kvalitnímu vlněnému koberci v lomených tónech se poměrně výrazná a sytá zelená na stěnách vůbec nehodí. K lehce industriálnímu stylu, jehož základ tvoří digestoř, by se lépe hodila neutrální světlá výmalba v elegantním pískovém odstínu. Ten by místnost s malými okny dokázal projasnit a současně by vytvořil s digestoří zajímavý kontrast. Masivní kredenc by na světlém pozadí krásně vynikla a vystoupila do prostoru. Spojení zelené výmalby s jásavě žlutými obkládačkami je také více než nešťastné…

 


Samé dřevo

Dřevo je sice nádherný přírodní materiál, ale také pro něj platí osvědčené pravidlo, že všeho moc škodí. Prkenná podlaha tvoří kvalitní základ venkovské kuchyně a s architekturou historického objektu si dobře rozumí. Společně s masivním dřevem jídelního stolu, kredence i kuchyňské linky však z místnosti vytváří jakousi hnědou krabici. Cesta z problému je v zásadě dvojí: buď prkna na podlaze namořit hnědou, nebo naopak zesvětlit bílou lazurou. Pokud podlaha zůstane beze změn, žádá si změnu nábytek – slušelo by mu částečné prosvětlení bílým matovým nátěrem.


Stylové řešení

S maximálním respektem k naznačenému stylu by interiéru prospěly následující úpravy: namoření podlahy tak, aby byla nejméně o odstín sytější než světlý dřevěný nábytek, výměna židlí za staré (a nejlépe přiměřeně životem otlučené) tonetky doplněné zajímavým čalouněním sedáku, výmalba světlým pískovým odstínem s obnovou čistě bílých ostění oken a v neposlední řadě výměna úchytek za stylové kované nebo porcelánové. Deska by se na lince také lépe vyjímala kontrastní,  například namořená do odstínu renovované podlahy nebo černá zjemněná decentním melírem.


Romantická verze

Pokud by měl interiér získat jemnější a lehce romantický nádech posílením ženských prvků, nabízí se ještě jiné verze řešení. Digestoř by plula nad varnou deskou v podobě lehounkého a křehkého svíticího tělesa, zatímco osvětlení jídelního stolu by zvládl subtilní moderní tyčový lustřík efektně zdobený skleněnými ověsky. Platové moderní židle kolem stolu by prostor oživily opěráky s dekorativně prořezanými otvory nebo by naopak mohly nenápadně zmizet díky transparentnímu plastu. Historizující tvarosloví v novobarokním stylu by do interiéru vneslo vtip a křehkou krásu.

 


 

Individuální PROJEKT rodinného domu i ARCHITEKT ZDARMA

 


Sníte o tom, že jednou budete žít v domě podle vlastních představ? Udělali jste již první krok, pořídili si pozemek, ale nevíte, jak dál? Nechte to na nás!

Společnosti G SERVIS CZ, největší dodavatel projektů rodinných domů na českém trhu, a její architekt pro vás připraví projekt na míru, včetně usazení domu na pozemek a průkazu energetické náročnosti budovy (ENB).

Máte tak jedinečnou možnost využít novinku společnosti G SERVIS, která od 1. 1. 2012 nabízí zpracování individuálního projektu rodinného domu za 44 900 Kč v jednotné ceně po celé ČR s termínem dodání 22 pracovních dnů! Tato cena obsahuje konzultace a návrh architekta, projekt osazení domu na pozemek a průkaz energetické náročnosti budovy, který potřebujete pro zahájení stavebního řízení.

Zapojte se do soutěže, kterou pořádá časopis a web DŮM & ZAHRADA ve spolupráci se společností G SERVIS CZ.

Výherce získá vlastní, originální a na míru ušitý projekt rodinného domu v hodnotě 44 900 Kč ZDARMA.

Jak se zapojit do soutěže:

  • soutěžit můžete od 13. 12. 2011 do 19. 2. 2012
  • na e-mail projektzdarma@homedeco.cz pošlete fotografii pozemku, na kterém chcete postavit dům
  • v e-mailu popište, jak by měl váš dům vypadat, co od něj očekáváte a vysvětlete své speciální požadavky

Fotografie vítězné parcely s popisem vašeho domu snů bude uveřejněna v časopise Dům a zahrada 4/12, který vychází 13. 3. 2012. Předání ceny proběhne současně s vyhlášením ankety Top Domy (termín a místo budou včas upřesněny).
Specialisté ze společnosti G SERVIS CZ následně s výhercem domluví podrobnosti.

Kdo vyhrává:

Vítězem se stane majitel parcely, který pošle do soutěže fotografii svého pozemku a nejzajímavější popis svých představ o budoucím domě. Výherce vybere porota složená ze členů a spolupracovníků redakce časopisu Dům a zahrada a architekta společnosti G SERVIS.

Podmínky účasti:

Účastníkem soutěže se může stát každá fyzická osoba s trvalým bydlištěm v České republice starší 18 let, která vlastní stavební parcelu, se kterou se soutěže účastnila. Využití zpracování individuálního projektu zdarma do 2 měsíců od předání výhry.

Výherce musí výpisem z katastru nemovistostí při převzetí výhry prokázat, že je majitelem stavební parcely. Pozemek se musí nacházet na území ČR.

Výherce se zavazuje, že umožní redakci časopisu Domu a zahrada a společnosti G SERVIS přípravu reportáže z průběhu stavby a návštěvu výsledného domu včetně pořízení foto a video dokumentace. Pokud si soutěžící nepřeje zveřejnit, kde se parcela a dům nacházejí, redakce bude toto přání respektovat.

Další ustanovení se řídí Všeobecnými marketingovými podmínkami na stránkách SanomaMedia.

 

 

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com