Kuchyně je řešena účelně s ohledem na prostor limitovaný dveřmi do spíže, vstupem z obytné zóny a podávacím okénkem. Kopíruje jedinou souvislou zeď a vytváří tak prostornou pracovní plochu s dřezem. Je otázkou, proč je dřez umístěn téměř uprostřed. Praktičtější by bylo situovat ho výrazněji k jedné straně. Lednice je nejspíš ukrytá ze dveřmi sousední spíže a rozlehlý tradiční sporák se přizpůsobil pozici digestoře. Zajímavým prostorovým řešením by byl poloostrůvek, který by pohledově oddělil kuchyňský prostor od navazující obytné části.


Originální barevnost

Barevné i materiálové řešení kuchyně je rozhodně neotřelé. Bytelný základ místnosti tvoří stará prkenná podlaha, zrenovovaná odstraněním mnoha vrstev starých nátěrů. Podlaha je chloubou tohoto interiéru. Zajímavým kontrast k hrubě hoblovaným prknům podlahy představují zcela hladká vínová dvířka kuchyně. Díky povrchové úpravě ve vysokém lesku dokonale odrážejí podlahu včetně její zajímavé struktury. Tmavě vínový odstín je v kuchyni neobvyklý, a proto okamžitě poutá pozornost.


Prázdnota

Zadní stěna byla vymalována netuctovým okrovým odstínem, který zaujme na první pohled. Obzvlášť kombinace se sytě vínovou na dvířkách je velmi zajímavá a svěží. Barevně výmalba navazuje na podlahu a kuchyni zútulňuje. Efektní je členění stěny vloženou římsou, která opticky snižuje strop a rozšiřuje čelní stěnu, což je v takto malé místnosti nanejvýš žádoucí. Jediný nedostatek čelní, pohledově ústřední stěny je, že zůstala prázdná a interiér kvůli tomu působí nedokončeně.

 


Chybějící dekorace

Ideální prostor pro prezentaci dekorací nabízí zadní stěna, která zůstala velkoryse prázdná a nezatížená obvyklou sestavou horních závěsných skříněk. Zdejší kuchař se dokázal obejít bez nich a jeho kuchyně tak získala volnost a vzdušnost. Jemnou a elegantní dekorací čelní stěny by mohla být sestava obrázků, která by kuchyni povýšila na malou rodinnou galerii. Praktickou variantou by byly jednoduché otevřené police z masivního dřeva, které by kuchyni obohatily o pohledově atraktivní úložný prostor.


Rozpačité osvětlení

Stejně jako prázdná zadní stěna, také osvětlení působí provizorně. Místo aby bylo ozdobou kuchyně, budí rozpaky. Osvětlení barevně zajímavé kuchyně by si jistě zasloužilo více pozornosti. Stylově by sem dokonale zapadly drobné křišťálové lustříky zdobené třpytem ověsků. Efektní by byla trojice absolutně identických svítidel. Pokud by ale byl v rámci stylu každý jiný, kuchyni by to jen dodalo na zajímavosti. Něžnou ženskou verzí by byla secesní korálková stínidla. Naopak kontrastní řešení v minimalistickém stylu představuje technická subtilní zářivka.


Stylové doplňky

Doplňky jsou stylové, půvabné a svěží. Základ tvoří klasické dekorace venkovské kuchyně: keramický džbánek, trs levandule v terakotovém květináči a proutěný košík. Ty oživuje kontrast s ryze moderními doplňky: nerezovou konvicí, topinkovačem a dózami na koření. Také nerezová trouba včetně digestoře působí v interiéru velmi dekorativně díky kontrastu s ostatními materiály. Třešničkou na dortu je na míru vyrobený vysoký puf potažený látkou v barvě kuchyňské linky, poskytující kuchaři značný komfort.Autor: Ing. arch. Veronika HaroldováIng. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com