Barevný strop

První, co na tomto interiéru zaujme, je výrazně barevný strop. Zářivě oranžová výmalba měla evidentně za cíl optické snížení a zútulnění převýšené místnosti. Protože výška místnosti by vždy měla odpovídat jejím půdorysným rozměrům, nevelké místnosti s vysokým stropem působí neútulně. Výrazně barevný strop však v tomto případě problém nevyřešil – interiér totiž současně trpí nedostatkem denního světla, které mu výrazně barevný strop v kombinaci s tmavou tapetou ještě více ubírá. Účinek barevného stropu by dokázaly vyvážit jen čistě bílé stěny.


Černá tapeta

Strop by měl být ideálně bílý, aby odrážel maximum příchozího denního světla a prosvětlil tak nepříliš světlý interiér. Optického snížení místnosti lze dosáhnout jinak a výhodněji, například ukončením výrazné tapety či výmalby ve zvolené výšce. Vzorovaná tapeta nebo barevná výmalba nastaví nový optický horizont, díky kterému lidské oko vnímá místnost v nových, uměle korigovaných proporcích. Tmavá tapeta by měla být s ohledem na potřebu prosvětlení místnosti omezená pouze na část s kuchyní, protilehlé stěně by více slušela zářivě oranžová výmalba, použitá nyní na stropě.

 

Podceněná svítidla

Svítidlům zde bohužel nebylo věnováno příliš pozornosti. Nad kuchyňským ostrůvkem a nad jídelním stolem visí dva fádní lustry, které společně zajišťují celkové osvětlení místnosti. Kromě toho, že nezohledňují funkci jednotlivých zón, jsou svítidla zavěšená příliš vysoko. Jídelní stůl by si zasloužil zajímavější, rozměrově odpovídající svítidlo zavěšené nejméně o metr níž než stávající. Moderní tyčové svítidlo subtilního profilu by nasvětlilo pracovní ostrůvek v celé délce. Účelové osvětlení pracovní desky zcela chybí, stejně jako dekorativní a náladové osvětlení.

 


Chybějící textil

Nevlídný dojem z tmavé a výrazně převýšené místnosti ještě umocňuje holé okno bez textilní dekorace. Jemná bílá záclona v tandemu s lehkými vzdušnými závěsy by okno dokázala opticky rozšířit a přivést do interiéru příjemně rozptýlené denní světlo. Pokud majitelé preferují čistý výraz a praktickou údržbu nebo v domácnosti žije alergik, lze textilní dekoraci omezit na jednoduchou a efektní římskou roletku ze záclonoviny, která s minimálními nároky na prostor zjemní alespoň horní část okna a dodá mu na zajímavosti.


Renovovaná linka

Netypická barevnost kuchyně napovídá, že se pravděpodobně jedná o renovaci starší linky novým nátěrem. Ačkoliv petrolejová barva s nádechem zelené kuchyni sjednotila, dodala jí na zajímavosti a propojila ji s pracovním ostrůvkem, za zvážení by stálo použití ještě jedné nebo dvou dalších barev pro jednotlivé části kuchyně. Horní skříňky by ozvláštnil a pocitově odlehčil krémový nátěr. Otevřené police by díky vhodně zvolenému odstínu mohly splynout se zdí, zatímco ostrůvku jako výraznému solitéru by slušel jasně oranžový odstín, použitý nyní na stropě.


Nedotažená dispozice

Dispozici kuchyně ve starším bytě je samozřejmě třeba podřídit mnoha limitům. Je ovlivněna polohou stoupacího vedení, které do značné míry předurčuje polohu jednotlivých zařizovacích předmětů, oken a dveří. Z ergonomického hlediska je kuchyně rozporuplná - nabízí sice velkorysou pracovní plochu mezi varnou deskou a dřezem, oběma však chybí odkladní plocha. Také stůl s nejasným vztahem k pracovnímu ostrůvku působí v prostoru rozpačitě. Sebevědomí by získal, pokud by se přiblížil k oknu, vymezil svou pozici kusovým kobercem nebo se propojil s ostrůvkem.

 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com