Asi nejvýstižnější charakteristikou této kuchyně je monotónní, téměř nebarevné řešení. Použitý odstín hnědé je sice originální, ale dodává celé scéně lehce nostalgickou atmosféru sépiově hnědé retro fotografie. Výmalba v identickém odstínu sice opticky potlačila hmotu zavěšených skříněk, které dokonale splývají se stěnami, ovšem smutný a relativně tmavý odstín působí ponuře a nevelkou kuchyni ztmavuje. Živější a současně harmonické spojení by s karamelovou kuchyní vytvořila o dva odstíny světlejší výmalba, která by interiér pěkně rozsvítila a kuchyni dodala na optimismu.


Podlaha

Tmavá podlaha dala v netuctovém hnědém odstínu celé místnosti solidní základ. Přírodní kámen je elegantní a nadčasově krásný, navíc stylově skvěle doplňuje minimalistickou kuchyni. Originálně působí obzvlášť matová povrchová úprava, zaručující protiskluzovost. Z praktického prvku se zde stal zajímavý dekorativní detail. Náhrada chladného černého kamene za ořechové dřevo by ale kuchyni výrazně proteplilo a dodalo jí útulnější domáckou atmosféru.


Černý bar

Tmavé čelo kolmého ramene kuchyně sice dokonale ladí s podlahou a bokem horních skříněk, ale smutné černé je v malé místnosti až moc. Dostavba barového pultu z kontrastního materiálu nebo alespoň dvojice barových židlí s chromovou trubkovou konstrukcí by tmavou plochu rozsvítily, oživily a kuchyni obohatily o další možnost k sezení. V rámci stylu by se zde dobře vyjímaly celokovové avantgardní nebo retro židle. Jasně červené čalounění by je opticky propojilo se stávajícím křesílkem. Horní řada skříněk nad linkou by vypadala lépe s lakovaným bokem, podobně jako sestava naproti.

 


Police

Hmotové řešení této kuchyně beze zbytku naplňuje principy minimalismu: důsledně uzavřené úložné prostory působí stále čistě a uklizeně. Ovšem absence jakýchkoliv otevřených polic nebo prosklených skřínek kuchyni dodává poněkud neosobní výraz. Ve sterilním prostoru, plném nablýskaných ploch bez detailů, doplňků a barev, si lze jen těžko představit živou bytost připravující zde každodenně jídlo pro větší rodinu. Jedna otevřená police s designováni nerezovými dózami by kuchyni dodala osobitější výraz.


Textil

Výraz profesionální vývařovny získala kuchyně i díky holému oknu. Záměr designéra byl jasný: nechat vyniknout krásné okno a vpustit do interiéru maximum světla. Bytový textil by ale kuchyni vdechl život a náladu. Bohaté dekorace jsou v kuchyni nejen zbytečné a nepraktické, ale ke zvolenému úspornému stylu se ani nehodí. Řešením by mohl být lehounký jednostranný závěs v rohu, který by lehce zasahoval do okna a částečným zakrytím rámu tak změkčil jeho výraz. Ideální je světlá, lehká látka na pomezí mezi záclonou a závěsem.


Doplňky a dekorace

Posledním důvodem poněkud sterilního až neosobního výrazu této kuchyně je absence jakýchkoliv osobních předmětů, doplňků a obrazů. Úzké pruhy stěny vedle dveří nebo zavěšené sestavy skříněk na levé stěně doslova vybízejí k instalaci uměleckých děl. Mohla by to být originální vertikální plastika, trojice černohnědých dřevěných rámů s drobnými grafikami nebo série rodinných fotografií. Ukončení linky v prostoru by příjemně zjemnila mísa s ovocem nebo pokojová rostlina v zajímavém květináči. Stylově by sem skvěle zapadala dvojice tvarově zajímavých sukulentů.

 

Přečtě si, jak trendově zařídit Vaši novou kuchyni a vyvarovat se při tom designérským přehmatům: Jednoduchost kuchyně je trendemAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com