Zvolenému barevnému ani materiálovému řešení kuchyňské linky nelze téměř nic vytknout. Přírodní dřevo je ušlechtilý materiál, který se v interiéru vždy skvěle vyjímá, dodává mu solidní výraz a nádech luxusu. Problém s ním nastává pouze v okamžiku, kdy je ho příliš mnoho. Spodní skříňky uzavřené monotónně plnými dvířky s kombinaci se zásuvkou působí zbytečně masivně a fádně. Každopádně narušení pravidelného rytmu např. zásuvkovým dílem by bylo nanejvýš příjemné.


Horní skříňky

Horší je to s horními závěsnými skříňkami. Jejich plná dřevěná dvířka působí zbytečně těžce až těžkopádně a opticky přidávají kuchyňské sestavě na váze i objemu. Stejná dvířka působí v dlouhé řadě monotónně až nudně. Jediné vzrušení uprostřed masy dřeva obstarává černá lesklá mikrovlnná trouba. Zajímavějšího výsledku by se ovšem dosáhlo optickým odlehčením: vložením několika dvířek s prosklenými dvířky a nasvíceným obsahem nebo otevřenými policemi.


Černé spotřebiče

Ačkoliv se černá objevuje na řádcích mozaiky uprostřed keramického obkladu za linkou, černé spotřebiče nebyly zvoleny právě ideálně. Jednak jsou velmi tmavé a nepřiměřeně kontrastní k ostatním zvoleným materiálům, konkrétně přírodnímu dřevu dvířek a světlé žulové desce. Navíc módní vysoce lesklý povrch spotřebičů v kombinaci s černou barvou je sice nanejvýš efektní, ale ve spojení s přírodním dřevem působí nepřiměřeně a nepatřičně. Vhodnější než černé by rozhodně byly bílé, krémové nebo nerezové spotřebiče.

 


Černá bordura

Podobně jako spotřebiče, působí také černá lesklá bordura v obkladu příliš výrazně a tvrdě. V kombinacemi se spotřebiči jakoby nalézala obhajobu pro svou existenci, ale do této poklidné kuchyně černá barva rozhodně nepatří. K ušlechtilému přírodnímu kameni na pracovní desce by se lépe hodila světlá kamenná mozaika nebo krémový keramický obklad strukturou. Lesklé bílé obkladačky s kontrastní bordurou se pískové dlažbě, dřevěným dvířkům a žulové desce barevně ani stylově nehodí.


Proutí

Podobně jako dřeva, také proutí je zde příliš. V hlavní roli se objevuje na jídelních židlích, které interiér oživují nádechem exotiky. Jeho opakování na okenních roletách už tak šťastné není: působí na nich zbytečně těžce a ve velké ploše fádně. Orámované dekorativním vzorovaným závěsem v jídelně vypadají rozhodně zajímavěji nežli osamocená roleta na kuchyňském okně. Řešením je výměna rolety s výraznou strukturou za jemnější poloprůsvitnou roletu bílé barvy. Světlá lehká látka na okně interiér prosvětlí, okno opticky otevře a zjemní celkový výraz.


Dekorace

Jediným dokonale zvládnutým prvkem v tomto interiéru jsou dekorace. Není jich zde mnoho a protože příliš nezahlcují prostor, mají šanci vyniknout. Vybrány s vkusem tvoří efektní skupinky a barevně ladí jak s interiérem kuchyně, tak spolu navzájem. Zelená barva byla do hnědo-béžového základního schématu vybrána správně. Působí relaxačně a nenásilně vplula do role osvěžujícího akcentu. Jediné, co zde chybí jsou obrázky, které každému interiéru dodají osobitost. Ideální místo by nalezly vedle kuchyňského okna…

 

Nechcete  udělat při zařizování kuchyně chyby? Řiďte se Abecedou kuchyně!Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com