Nefunkční dispozice

Půdorys, do kterého se kuchyně musela vejít, je velmi stísněný, nepravidelný a omezený mnoha limity. Kromě toho, že nenabízí dostatek místa pro plně vybavenou moderní kuchyni, je její uspořádání omezeno malým rizalitem, který řešení funkční dispozice dále komplikuje. Přes všechny limity a handicapy prostoru lze kuchyni vyřešit lépe. Úzký výklenek vedle vchodových dveří si doslova říká o zastavění vysokými korpusy: lednicí a spížní skříní. Na tu plynule naváže hlavní část linky, která finálně vytvoří kompaktní sestavu na půdorysu písmene „U“.


Varná deska

Varná deska nemá v současné pozici kolem sebe odpovídající prostor. Pravděpodobně z důvodu prostorové tísně je umístěna v rohu, což zhoršuje přístup k ní a přehled o vařených pokrmech. Lepší místo by měla uprostřed poloostrůvku, kde by získala možnost oboustranného odkladu hotových jídel. Nově prodloužená část linky podél boční stěny by nabízela pracovní plochu pro přípravu jídel. Její lokální rozšíření v místě rizalitu bude prakticky využito pro každodenně a pravidelně používané roboty a drobné spotřebiče, podobně jako na stávající lince.


Mycí dřez

Ačkoliv je dřez ve výklenku vybavený odkapávačem na umyté nádobí, omyté potraviny se musí na pracovní desku přenášet. Navíc je u dřezu kuchař zády k oknu i k centru místnosti, což umývání nádobí na atraktivitě rozhodně nepřidává. V nové dispozici by dřez našel své místo na opačném konci linky než varná deska, přímo vedle spížní skříně. Ta by měla využitelnou jen část nad pracovní deskou a přístup do ní řešený úsporně roletkou. Dřez by se dostal do těsné blízkosti lednice a současně by se mezi ním a varnou deskou nacházázel dostatek místa na přípravu pokrmů.

 

 

První dojem

První dojem z této kuchyně je nedobrý, a to především díky kombinaci mnoha různých materiálů. Při zařizování této kuchyně evidentně chyběl vkus, cit i soudnost. Obzvlášť těsné sousedství čtyř materiálů v blízké barevnosti působí velmi nehezky. Dlažba na podlaze, pult z režných cihel a obklad kuchyně i příčky u dveří společně působí jako nepěkný slepenec vytvořený z nouze. Kromě toho stěny kuchyně díky podobné barevnosti podlahy i obkladů působí, jako by vyrůstaly z podlahy, a kuchyně s nimi získala vzhled hnědé, stísněné a neútulné krabice.


Kombinace materiálů

Ačkoliv žádný z použitých materiálů není sám o sobě nevkusný, vytvářejí děsivé a nesourodé společenství. Jediným materiálem, který si v této kuchyni zaslouží zůstat, je pult z režných cihel (s kvalitnějším spárováním). Dřevěná podlaha z dubových prken by kuchyni zútulnila a opticky zvětšila propojením s navazujícími prostory. Obklad na stěně by pak mohl být z dlaždic, které se dnes na terakotovém pozadí snaží vytvořit rádoby dekorativní motiv. Každopádně by světlý obklad v barvě nábytku a výmalby dokázal potlačit prostorové nepravidelnosti kuchyně.


Nevkusné barvy

Také necitlivé barevné řešení se nepříznivě podepsalo na výsledku. Stísněné a především nepravidelné prostory je třeba opticky sjednotit, nikoliv tříštit. Proto není kombinace výrazné terakotově hnědé a chladné sytě zelené dobrou volbou. O kolik lépe by vypadala tato kuchyně s krémovou výmalbou, která by vycházela z barevnosti horních skříněk? Tmavý kout by prosvětlila, na rozdíl od chladné zelené jemně prohřála a kuchyni opticky výrazně zvětšila. Prospělo by jí protažení až ke vchodovým dveřím a do obytné části, která by díky ní získala velkorysejší charakter.

 

Nechte si poradit od architektky i vy!

Cítíte, že by vaše kuchyně potřebovala trochu pomoci s designem, i když se vám třeba zdá hezká, jen jí něco chybí? Pošlete nám cca 3-5 obrázků celku vaší kuchyně (ideálně nafocené z jednoho rohu a potom křížem z druhého) a naše architektka Veronika Haroldová vám poradí, jak vaši kuchyni dotáhnout k dokonalosti, podobně jako v tomto článku. Připojte několik řádků na téma vy a vaše kuchyně a zašlete na adresu truksova@kuchyne.cz.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com