Stůl plný dekorativního nádobí, ovoce a zeleniny je v pořádku. Působí velmi autenticky a je živým důkazem, že jídelní stůl jako přirozená součást obytné venkovské kuchyně je zde často využíván jako pracovní plocha. Horší je to se závěsem nad stolem. Trám z masivního dřeva je do malé kuchyně příliš robustní a jeho rozměry ještě zvětšuje množství zavěšených doplňků. Mohutné aranžmá sice příjemně snižuje výšku stropu a vymezuje pod sebou jídelnímu stolu intimní prostor, podobný efekt by ale bylo vhodnější vytvořit jinými prostředky.

 

Chybějící lustr

Kromě toho, že závěs pro nádobí nad stolem nebyl v kontextu malé místnosti zvolen právě šťastně, zabírá místo svítidlu, které zde jednoznačně chybí. S ohledem na zvolený rustikální styl by se sem nejlépe hodil lustr s textilním širmem. Dlouhé úzké svítidlo by zvýraznilo pozici jídelního stolu, přijatelnou variantou by ale byla také efektní dvojice identických svítidel s kruhovými širmy. Světlá látka stínidla by prostor odlehčila a prosvětlila. Jednobarevný širm by mohl oživit jemný vypalovaný květinový vzor nebo elegantní plisé z lehounké poloprůsvitné látky.


Příliš mnoho dřeva

Také dřeva je v této kuchyni příliš. Na podlaze se dřevěná prkna vyjímají dobře a středně hnědý odstín s medovým nádechem je praktický z hlediska běžné údržby. Problémem je spíše dřevěný nábytek ve stejném odstínu jako podlaha. Jedná se o jistou designérskou neobratnost, kdy nábytek v interiéru působí velmi těžkopádně. S podlahou dostatečně nekontrastuje a vytváří dojem příliš velkého jednolitého celku. Interiér kuchyně kvůli tomu působí zbytečně zaplněně a těžce, přičemž vysoký tmavý nábytek mu ubírá světlo.

 


Něžné barvy

Nastavené barevné schéma kuchyně pracuje s kontrastem světlé výmalby a tmavého dřeva. Tento tradiční a neutrální základ oživuje modro-bílé nádobí a žluté dýně. Je velkou škodou tohoto interiéru, že se barvy neobjevují i jinde. Něžné pastelové barvy by kuchyni příjemně prosvětlily a rozveselily. Například pomněnkově modrý nebo světlounce fialkový nátěr by nádherně oživil masivní a těžkopádně působící kredenc, chrpově modré židle by zase odlehčily jídelní stůl. Pokud se majitelé obávají barevného nábytku, nabízí se osvědčená bílá v lomeném nebo krémovém odstínu.


Zbytečná bordura

S ohledem na množství doplňků, kuchyňské nádobí a dekorativní řezbu nábytku by interiéru prospěla jednoduchá výmalba bez bordury. Dekorativní bordura pod stropem je totiž jedním z mnoha motivů, které v této kuchyni zbytečně tříští pozornost a odvádějí ji od přirozeného centra místnosti tvořeného jídelním stolem. Průběžná bordura navíc opticky zmenšuje prostor a upozorňuje na nepatřičně vysoký strop. Žádoucí je naopak optické snížení místnosti, které navodí intimnější atmosféru u jídelního stolu. Jednou z možností je světlounká fialková výmalba ukončená pod nadpražím okna.


Dekorace

Moderní lednice polepená novinovým papírem působí velmi pěkně. Neotřelý nápad s nenáročnou realizací ji pomohl nenásilně zapojit do stylového interiéru a vytvořit z ní originální dekoraci. Naopak malý, ručně vázaný kruhový kobereček pod stolem se sem svou velikostí ani tvarem nehodí. Ačkoliv je koberec pod jídelním stolem poněkud nepraktický, tento interiér si o něj doslova říká. Odolný sisalový koberec s bavlněnou bordurou pod sezením by totiž pomohl vyřešit problém chybějícího kontrastu mezi dřevěným nábytkem a podlahou.

 

Podívejte se, jak se dá přívětivě bydlet v country stylu.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com