Řady talířů

Dvojité řady talířů v identických skříňkách na stěně spontánně poutají pozornost, ačkoliv husté mřížoví tyček nepůsobí nijak zvlášť pěkně. Talíře uložené ve stylovém otevřeném dílu jsou snadno a rychle dostupné, problematická je ovšem kapacita. Otevřený prostor stačí jen pro nejčastěji používané talíře, zbytek se bude lépe vyjímat za prosklenými dvířky klasických uzavíratelných skříněk, podobně jako nádobí napravo v kredenci. Otevřený díl s jedinou řadou talířů vytvoří s uzavřenými skříňkami zajímavý detail.


Ukončení tapety

Netypicky růžový odstín keramického obkladu vytváří s bílou kombinaci, která působí velmi jemně a něžně. Barevné sladění keramického obkladu chránícího zeď nad linkou s navazující kostkovanou tapetou je dokonalé. Pouze ukončení tapety přímo pod stropem v polovině vzoru působí rozpačitě. Lépe by rozhodně vypadalo ukončení tapety s větším respektem ke vzoru, nejlépe mezi dveřní zárubní, okenním nadpražím a stropem, zvýrazněné linkou v barvě obkladu. Druhou možností je výměna římsy pod stropem za širší profil tak, aby ukončil vzor tapety ve vhodnějším místě.


Příliš mnoho bílé

Kompletně bílá kuchyně posazená na bílé podlaze, bílé židle i křeslo, rámy oken, zárubně dveří a zakončovací lišty – to vše působí chladně a poněkud nevýrazně, dokonce i navzdory snaze vnést sem barvu a vzor pomocí obkladu a kostkované tapety. Kuchyni by přirozeně proteplila prkenná podlaha z běleného dubu. Zatímco zde použitý krycí nátěr zcela potlačuje přirozenou strukturu a kresbu dřeva, bílá lazura ji respektuje a nechá vyniknout. Také pracovní deska by vypadala lépe ze dřeva, nejlépe v dezénu a odstínu jídelního stolu.

 


Malé lustry

Dvojice lustrů byla nad jídelní stůl této velikosti (pro 6-8 osob) navržena rozhodně správně, o jejich velikosti a výšce závěsu se to bohužel říci nedá. Plechová stínidla sem sice stylově zapadají, ale nevhodně zvolená výška zavěšení a malý průměr nepůsobí v kontextu rozlehlého prostoru dobře. Romantické kuchyni by lépe slušela dvojice víceramenných lustrů bohatě zdobených skleněnými ověsky, jejichž třpyt by do poněkud unylé kuchyně vnesl více vzrušení a života se současným respektem ke zvolenému stylu.


Chybějící textil

Ve stylové venkovské kuchyni bytový textil nesmí chybět. Pod bytelný jídelní stůl z masivního dřeva patří odolný nízký koberec ze sisalového vlákna lemovaný bavlněnou bordurou. Zvýrazní pozici a svébytnost jídelny v rámci kuchyně a interiér přiměřeně zateplí. Komfort sezení na celodřevěných židlích zvýší polstrované sedáky ze lnu nebo bavlny zdobené tradičními vzory – kostkovanou tapetu by nejlépe doplnil jemný proužek nebo romantické kvítky. Jídelnímu stolu by slušel středový běhoun doplněný jednoduchými prostírkami pro každého stolovníka.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Ikea