Nepraktická černá

Černá barva je sice velmi elegantní, současně však krajně nepraktická. Obzvlášť v náročných provozech předsíně, koupelny a kuchyně trpí. Kromě jakékoliv nečistoty a mastnoty jsou na ní totiž nepříjemně vidět také zaschlé kapky vody. Kdo se v interiéru nehodlá černé barvy vzdát, měl by ji omezit na menší, méně namáhané prvky. Na větších plochách ji dobře nahradí praktičtější šedá, jejíž antracitový odstín se svým účinkem černé velmi blíží. Světlejší šedá na stěnách dokáže zjemnit kontrast černé s bílou, který je pro svůj dramatický efekt velmi oblíbený.


Příliš mnoho černé…

Největším nedostatkem této kuchyně je chybějící invence návrháře, která s sebou nevyhnutelně přinesla záplavu černé nudy. Všechna dvířka kuchyně jsou černá, pracovní deska je také černá a černý je překvapivě i keramický obklad za linkou. Celá sestava proto působí fádně, těžkopádně a smutně. Do místnosti vnáší ponurou náladu. Situaci se snaží zachránit subtilní kovové úchytky, které na černém pozadí překrásně září a svými výraznými liniemi podtrhují grafický ráz a jednoduchou koncepci přímé linky.


Černá pracovní deska

Stejně zajímavě jako snídaňový pult z černého laminátu s dřevěným nákližkem by mohla vyznít celá kuchyně, pokud by černé dopřála blízkost přírodního dřeva. S masivní dubovou pracovní deskou by smutná kuchyně získala živější výraz, hloubku a chybějící kontrast. Dekorativní kresba přírodního dřeva by dramaticky vážný výraz černé zjemnila a polidštila. Alternativním materiálem pro pracovní desku je nerez, který by kuchyni rozjasnil a navázal na materiál atypického krytu radiátorů, v levnější verzi pak laminátová deska s dekorem hliníkového plechu.

 

 

Černý obklad za linkou

Pokud by majitel zvolil odolnou a praktickou laminovanou pracovní desku s dekorem dubu, mohl by na ni navázat obkladem ze stejného materiálu (samozřejmě v menší konstrukční tloušťce) a dosáhnout tak čistého a velmi efektního výsledku. Celkově strnulý a těžkopádný výraz kuchyně by zajímavě odlehčil skleněný obklad stěny, nejlépe ve stejném dezénu jako atypický kryt radiátorů. Vysoce lesklé sklo se slabě modrým nádechem by dokonale kontrastovalo jak s výraznou kresbou dubového dřeva, tak s matnou černí lakovaných dvířek.


Černé horní skříňky

Horní skříňky s dlouhou řadou plných dvířek v černém laku působí zbytečně mohutně a těžkopádně. Rozhodně zajímavější výraz by černé korpusy získaly se skleněnými dvířky v tenkých hliníkových rámečcích. Pokud chce majitel zachovat převahu černé, lze vyměnit jen některá dvířka – i výměna pouhých tří krajních dvířek směrem k oknu za prosklená celkovému výrazu kuchyně velmi prospěje. Se skleněnými dvířky by kuchyně působila lehce a svěže, matně prokreslené siluety uloženého nádobí a skladovaných potravin by jí dodaly chybějící detail.


Chybějící textil

Velmi chladný výraz kuchyně nejlépe potlačí bytový textil. Běhoun z odolného sisalu, lemovaný bavlněnou bordurou skvěle doplní parketovou podlahu a kuchyně s ním rázem získá domáckou atmosféru. Římská roletka ze záclonoviny sem vnese chybějící ženský prvek, něhu a jemnost, zatímco pruh závěsu příhodně zamaskuje trubky topení. Materiálových verzí je mnoho: od jednoduchých lněných závěsů přes avantgardní látky s výraznými geometrickými vzory až po grafický vzhled světlých látek, dekorovaných tmavými písmeny.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com