Hmotové uspořádání

Kuchyňská linka bez horních skříněk působí příjemně vzdušně a otevřeně. Reaguje tak na velkorysé prosklení a otevřenou prostorovou koncepci domu, jehož je součástí. Se záměrnou redukcí úložných prostor na nezbytné minimum získala lehkost a eleganci, která ji sbližuje s charakterem celého domu. Jednoduché liniové uspořádání linky podél vnitřní stěny působí velmi přirozeně a čistě, zatímco protější okna ji zalévají množstvím denního světla. Otázkou zůstává, zda k řadě nízkých skříněk volit extrémně vysoký korpus s troubami, lednicí a spížní skříní.

 

Vysoké korpusy

Vysoké korpusy opakují prosklení obvodových stěn i vnitřních příček domu, ale v kontrastu s nízkou linkou působí příliš mohutně. V souladu se střídmou hmotovou koncepcí by se na místě vysokých korpusů vyjímaly lépe nižší, převyšující spodní skříňky jen v nezbytně nutné míře. Pokud majitelé preferují čisté architektonické řešení a minimalistický styl, nabízí se jim další možnosti řešení. Hmotu korpusů lze opticky potlačit osazením bílých dvířek v horní pasáži, která opticky splynou se stropem a navazující stěnou, nebo radikálněji doplněním hmoty horních skříněk, případně otevřených polic.


Horní skříňky

Skříňky s bílými plnými dvířky vestavěné až pod strop zachovají ideu lehkosti, vzdušnosti a velkorysého prostoru. Díky vysokému lesku budou odrážet příliv přirozeného denního světla a zrcadlit nejbližší okolí. Mělká a vysoká řada skříněk nenásilně potlačí a zjemní přechod hlubokých vysokých korpusů na prázdnou stěnu a současně nabídne praktické a snadno dostupné úložné prostory. Ke zlepšení celkového dojmu z hmotového řešení by v krajním případě stačilo i mírnější opatření – doplnění dvojice skleněných polic pro každodenně používané potraviny: čaj, kávu, cukr apod.

 


Holá stěna

Bílá stěna nad linkou působí prázdně a doslova si říká o zaplnění. Dodatečně namontovaná horní řada bílých skříněk tento problém z velké části vyřeší. O oživení a detail se pak postará jedna průběžná police na drobnosti, vložená pod kompaktní sestavu. Pokud místo skříněk přibude pouze dvojice skleněných polic na potraviny, prostor nad nimi si rozhodně zaslouží nějakou zajímavou dekoraci. Ke zvolenému minimalistickému stylu a odvážné barevnosti se nejlépe hodí barevné fotografie přírody, zvětšené detaily květů nebo ovoce zarámované do subtilních hliníkových rámečků.


Kavárna nebo bufet?

Sezení se stolkem je v kontrastu s kuchyní: zatímco kuchyně je řešena jednoduše, efektně a vkusně, sezení se evidentně takové pozornosti ani péče nedostalo. Svou velikostí sezení neodpovídá velkorysému a vzdušnému prostoru, ve kterém se rozpačitě ztrácí. Ačkoliv se evidentně jedná o snídaňový/svačinový/kávový stolek, zasloužil by si větší formát. Laciný nábytek, kombinující kovové podnoží se sklem a černým plastem, působí nevkusně a evokuje spíše veřejný bufet. Prostor se sezením není nijak jasně architektonicky vymezený a také mu bolestně schází osvětlení.


Jídelna jinak

Kruhový stůl by působil lepším dojmem s bílou plastovou deskou, která je rozhodně příjemnější a praktičtější než chladné sklo. Ta by mohla efektně plynule přecházet v měkce tvarovanou centrální nohu. Bílý stůl nejlépe doplní židle z výrazně barevného plastu. Světle modrá barva by rozvíjela barevnost kuchyně, zelená by sem vnesla další tón ladící s naznačenou barevnou koncepcí a pomerančově oranžová by sehrála roli vitálního akcentu. Jiné řešení představují židle z bílého proutí kolem barevného stolu, které by přirozeně změkčily chladný výraz současné kuchyně.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com