Sporák

Nejslabším místem této kuchyně je sporák. Když pominu absenci pečicí trouby vestavěné do výše očí, zůstává tu fatální nesoulad mezi volně stojícím spotřebičem a odsazenými spodními skříňkami kuchyňské linky. Při zachování montážních předpisů sporáku totiž po obou jeho stranách vzniknou nevzhledné technologické mezery, nezbytné pro bezpečné odvětrání trouby. Této kuchyni by rozhodně více slušela vestavěná trouba i varná deska. Pokud kuchyně dočasně využívá volně stojící sporák, měl by se ocitnout na boční stěně, kde by se mezery tolik pohledově neuplatňovaly.


Lednice

Jak se zdá, má tato kuchyně dvě lednice: jednu vestavěnou a jednu volně stojící. Vestavěná lednice měla své místo už v projektu, jak naznačuje způsob kladení dlažby a její návaznost na podlahu jídelny. Protože majitelé mají pro uložení potravin samostatnou spíž a pečicí trouba je součástí volně stojícího sporáku, jsou lednice jedinými vysokými korpusy v kuchyni. Jejich poloha je s ohledem na okna ta nejhorší možná. Právě na meziokenním pilíři jejich hmota nemilosrdně vyniká a částečně omezuje vstup denního světla z kuchyňského okna do obytného interiéru.


Vysoké korpusy

Pokud se majitelé neobejdou bez druhé lednice, bylo by nejlepším řešením ji vestavět, aby se lépe opticky zapojila do kuchyňské sestavy. Oba vysoké korpusy by se pak měly ocitnout u schodišťové zdi, kde budou působit nejméně rušivě. Pokud nebudou ukryty za dodatečně vybudovanou příčkou, nabízí se možnost instalovat vedle nich např. březovou žaluzii, která zakrytím jejich nevzhledných boků zatraktivní pohled do kuchyně. Stěna s okny se tímto opatřením pocitově otevře, vyčistí a projasní. Dispozičně by mohl kuchyni vymezit a uzavřít malý snídaňový pult.

 


Skříňky

Spodní skříňky v této kuchyni působí velmi neuspořádaně. Je to především proto, že tu není větší souvislá část, kterou by zakrývala dvířka. Ta se rytmicky střídají s otevřenými korpusy a volně stojícími spotřebiči a narušují tak dojem kompaktní sestavy. K bílým volně stojícím spotřebičům se ideálně hodí kuchyně s bílými dvířky. Této kuchyni by pomohl alespoň sokl z březového dřeva a instalace dvířek na otevřené korpusy. Horní osamocená skříňka doslova volá po doplnění. Nabízí se kombinace s identickými korpusy nebo instalace páru otevřených polic.


Obklad

K roztříštěnému výrazu kuchyně značnou měrou přispívá i keramický obklad. Elegantní šedá plocha s hustou sítí světlých spár je poměrně nápadná, a proto je třeba rozsah obkladu v tomto provedení pečlivě naplánovat. Různá výška obkladu na dvou navazujících stěnách působí velmi rozpačitě a nemá žádné rozumné vysvětlení. Kuchyni by prospělo zvýšení obkladu na levé stěně, ideálně až pod horní skříňky. Pokud zůstane sporák na svém místě, patří nad něj digestoř, nejlépe zabudovaná, vysouvací, kterou zprava doplní stejná skříňka, jako visí nalevo.


Pračka

Pračka je pro kuchyni a pro všechny navazující prostory značným handicapem. Hluk z pravidelného praní se volně šíří do celého domu, kde se nepříjemně rozléhá. Proto je ideálním řešením přemístit pračku kamkoliv jinam, např. na větší WC, do provozní koupelny v přízemí, komory nebo technické místnosti. Když už se pračka musí ocitnout v kuchyni, rozhodně vypadá lépe vestavěná za dvířky se stejným dezénem, jako mají sousední skříňky. Volně stojící pračka může zůstat nezakrytá pouze mezi bílými dvířky malé kuchyně startovního bytu.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com