Výrazný dekor

Dříve než samotné kuchyně si musí každý hned všimnout výrazného dekoru na podlaze, který se díky navazujícímu keramickému obkladu šplhá až na zeď. Vytváří kolem celé jemné a světlé kuchyně výrazný a tvrdý rám, který jí znemožňuje zhluboka se nadechnout. V pevném sevření nemají šanci vyniknout drobné dekorativní stylové detaily a kuchyně působí zbytečně roztříštěně. Navíc je část svislé bordury nepochopitelně zakrytá bočním otevřeným dílem ve spodní části linky a část průběžnou kredencí.


Mřížoví dlaždic

Ani podlaha nebyla vyřešená příliš šťastně. Malý formát dlaždic v kombinaci s mřížovím tmavých výrazných spár kuchyni opticky tříští a upozorňuje na její handicap – příliš podlouhlý půdorys. Tento účinek ještě nešťastně násobí výrazná dekorativní bordura lemující linku v celé délce. Kuchyni by opticky rozšířila dlažba velkorysého obdélného formátu kladeného nepravidelně kolmo na směr linky. Prostor by opticky zvětšily a otevřely světlé spáry v barvě dlažby. Dekor je vhodné omezit na detaily případně keramický obklad za linkou.


Dlouhá linka

Ani dispozice se zcela nevydařila. Kuchyně má pravděpodobně nevýhodu v příliš dlouhém a úzkém prostoru, který se jí nepodařilo zvládnout. Kuchyňská linka na snímku je jednoznačně příliš dlouhá a během příprav i samotného vaření nutí kuchařku k mnoha zbytečným krokům navíc. S obrovskou lednicí tvoří souvislou sestavu dlouhou více než 4 m, což je z hlediska ergonomie považováno za zcela nevyhovující. Velmi by pomohl odsun lednice na nějaké jiné vhodnější místo, ideálně naproti kuchyňské linky. Tím by se linka zkrátila na přijatelnou míru.

 


Obří lednice

Lednice je dalším z omylů návrháře této kuchyně. Nejen že je doslova obrovská: dvoukřídlová a nadstandardně hluboká, ale navíc má ještě poměrně tmavou a výraznou barvu. Kromě toho, že zarývá dekorativní borduru v keramické dlažbě, zasahuje také do průchodu do dalších prostoru domu. Do kuchyně v tomto stylu a s omezenými rozměry se ideálně hodí klasická lednice široká a hluboká 60 cm vestavěná do nábytku ve stejném dezénu jako zbytek kuchyně. Pokud se jí majitelé např. kvůli nadstandardní kapacitě nehodlají vzdát, kuchyni by nejvíc prospělo její přemístění – nejlépe naproti kuchyňské linky.


Roztříštěnost

Na roztříštěném dojmu se kromě podlahy a obkladu s výraznou bordurou podílí i střídání plných otevřených ploch, různých materiálů pracovní plochy a vložená kredenc s plnými zády. Ke zklidnění by přispěla výměna keramického obkladu za linkou. Rustikální kuchyni by slušela drobná kamenná mozaika oživená přirozeně rozdílnou barevností jednotlivých „kamínků“. Odvážnější a dekorativnější verzi představuje jednobarevná mozaiky oživená jednou nebo dvěma řádkami výraznější barvy – nejlépe tzv. tón v tónu. Nejvýraznější řešení představují ručně malované kachle, které by dokázaly uspokojit touhu majitelů po výrazném dekoru.


Žlutá výmalba

Světle žlutá výmalba v barvě pudinku se k našedlým obkladačkám s patinou vůbec nehodí. Záměr prohřát kuchyni teplou barvou se nevydařil, protože nebyl zvolený správný odstín. Žlutá je v kontextu ostatních materiálů příliš sytá a výrazná. Ke krémové kuchyňské lince sevřené ze všech stran béžovo-šedou keramikou by se lépe hodily zastřené, lomené pastelové odstíny. Zajímavě by vypadala elegantní fialková lomená šedou nebo měkký odstín bílé kávy. Pokud majitelé chtějí kuchyni prosvětlit, styl a barevnost bude nejlépe respektovat něžná krémová, odvozená z odstínu kuchyňských dvířek.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Ing. arch. Veronika Haroldová