Dřevěná podlaha…

Dřevěná podlaha není jednoznačně špatnou volbou, naopak – ke dřevěné nosné konstrukci krovu a rámu velkorysého okna se dokonale hodí. Do podkrovních prostor výborně zapadá a přirozeně dokresluje zvolený rustikální styl kuchyně. Typ dřeva podlahy byl zvolený velmi citlivě tak, aby se maximálně blížil okennímu rámu a renovovanému slupku krovu. Veškerý efekt masivní podlahy bohužel maří kompletně dřevěná kuchyně, která s podlahou splývá.

… a dřevěná kuchyně

Majitel této kuchyně dřevo evidentně miluje a nedokázal se rozhodnout mezi dřevěnou podlahou a dřevěnou kuchyní. Použití obojího současně, navíc z identického materiálu, patří mezi designérská faux pas. Dřevěný nábytek nemá na dřevěné podlaze šanci vyniknout, působí zbytečně těžkopádně, jako by vyrůstal z podlahy. Navíc to platí i obráceně – ani podlaha nikoho nenadchne, protože v sousedství masivního nábytku působí fádně. Jeden z prvků by měl ustoupit tomu druhému. 

Varianty řešení

Pokud zde zůstane dřevěná podlaha, která má pravděpodobně vazbu na další prostory bytu, bylo by vhodné upravit kuchyňská dvířka tak, aby se od podlahy opticky odrážela. Slušet jim bude matný lak, případně ozvláštněný umělou patinou, stylové barvy jsou lomená bílá, krémová nebo třeba odvážnější pistáciově zelená. Pokud majitelé lpí na dřevěné kuchyni a jsou ochotni vyměnit podlahovou krytinu, doporučuji tradiční keramickou dlažbu v praktickém béžovém odstínu.

Dřevěné židle

Dalším, naštěstí snadno napravitelným, prohřeškem je volba barových židlí. Nejenže jsou opět dřevěné, ale chladný nazelenalý odstín dubu na židlích neladí s výrazně teplým nádechem podlahy a kuchyně. Protože v kuchyni nenajdeme žádný další prvek ze stejného materiálu, působí jejich volba spíše jako omyl než záměr. Situaci by zachránil krycí nátěr světlým lakem, ideálně v krémovém odstínu odvozeném od barevnosti pracovní desky.

Pracovní deska

Jediná pracovní deska v této kuchyni není dřevěná, a přestože si neodpustila alespoň dřevěné hrany, je třeba to ocenit. Světlá plocha způsobila mezi matně lakovaným dřevem příjemný rozruch. Barevně je dostatečně vzdálená teplému odstínu dřeva všude kolem a současně s ním vytváří přiměřený kontrast. Hladký, lesklý povrch desky se snadno udržuje a kromě toho efektně odráží množství denního světla, které sem vstupuje atypickým oknem, hlouběji do interiéru.
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: thinkstock.com