Dřevěné dózy

Dřevěných dóz různých velikostí a barev je na fotografii vidět osmnáct a vše nasvědčuje tomu, že další se skrývají mimo záběr. Jakkoliv by bylo komorní zátiší několika dóz se zajímavou patinou v kuchyňském interiéru osvěžující, v tomto množství působí jako zboží ve svérázném distribučním skladu. Po důsledné a nekompromisní redukci dekorací začne kuchyně působit přirozeněji. Získá zpět intimnější atmosféru místnosti vyhrazené především přípravě jídla a rodinnému setkávání, nikoliv skladování.

Sušené květiny

Také svazky sušených rostlinek kuchyni zaplnily a tmavé střapaté svazky trčící od stropu místnost doslova dusí. Sušené dekorativní trávy, stejně jako zelené bylinky využívané při vaření do kuchyně samozřejmě patří: bylinky se využijí při vaření a spolu s okrasnými trávami současně plní roli půvabné dekorace. Problematické je opět jejich množství a současně rozmístění v kuchyni i jídelně. Větší množství svazků sušených rostlinek by se lépe vyjímalo soustředěné na jednom místě, nejlépe na pozadí dostatečně rozlehlé stěny.

Bílá linka

S ohledem na charakter domu lze předpokládat, že kuchyňská linka byla renovovaná. Zvolený světlounký krémový nátěr ji prosvětlil a do kontextu historického objektu zapadá dokonale. Efektně se odráží od tmavé podlahy z litého terasa, kontrastuje s obnaženým cihelným režným zdivem za linkou a vytváří zajímavý protipól k jídelnímu stolu a židlím z tmavého dřeva. Odstín nátěru opticky splývá se stavebními prvky – rámy oken a zárubněmi dveří, což celou poměrně rozlehlou sestavu žádoucím způsobem odlehčuje.

 

 

Pracovní deska

Bílá linka je v daném prostoru velice působivá, ovšem bílá pracovní deska už nikoliv, a to hned z několika důvodů. Obecné pravidlo radí kombinovat linku s deskou v odlišné, nejlépe kontrastní barvě. S pracovní deskou stejné barvy ztrácí sestava napětí, hloubku a možnost obohatit interiér o další materiál. Protože je bílá barva na provozně namáhanou plochu venkovské kuchyně nepraktická, bývá zde často na desku použitý přírodní kámen nebo dřevo. Sem se hodí světlé dubové dřevo, které by interiér lehce zateplilo a příliš neztmavilo.


Originální lustr

Tepaný kovový lustr kombinující svit žárovky se svíčkami je rozhodně originální a díky dekorativním průřezům nepřehlédnutelný. Proto je škoda, že nevisí nad středem jídelního stolu, jak je obvyklé – centrální pozici si rozhodně zaslouží! Přes jeho stylový soulad se zbytkem interiéru, originální řešení i esteticky silný účinek zůstává otázkou, zda by se zde nevyjímalo lépe jiné svítidlo. Víceramenný lustr bohatě zdobený skleněnými ověsky by dodal venkovské kuchyni punc luxusu, zatímco velkolepé textilní stínidlo zdobené plisé by interiér zútulnilo.


Dekorace

Dekorací je v tomto interiéru doslova přehršle. Po odstranění zásoby dřevěných dóz a dóziček spolu se svazky sušených rostlin si kuchyně vydechne a pozornost je třeba soustředit na jídelní stůl. Hnědé dřevo židlí, stejně jako deska stolu, prostírání a užitková keramika působí monotónně a smutně. Stolu by více slušelo světlé prostírání, ať už to bude jednoduchý lněný ubrus zdobený decentní ažurou nebo francouzský žakár. Stylovou variantou je jednoduchý napron z bavlněného kanafasu, např. krémová kostka. Židle by zjemnily podsedáky.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com