Přeceněná bílá

Jakkoliv mají bílo-bílé interiéry svůj nepopiratelný půvab, zde byly možnosti bílé barvy přeceněny. Kompletně bílým interiérům dodává prostor, hloubku a zajímavost mnoho různých odstínů bílé, sahajících až ke krémové, často pro zvýšení efektu prohřátých běleným dřevem. Zde převažující bílou v jediném odstínu doplňuje už jen černá. Nekompromisní kontrast dvou protilehlých barev palety tak působí příliš tvrdě a interiér spolu s klidnými, středními tóny postrádá vlídnost.

Tvrdost černé

Ačkoliv žula na pracovní desce a navazujícím obkladu ani koberec v jídelně nejsou černé, v kontextu s rozlehlými bílými plochami tak působí. Černou v kresbě žuly zjemňuje šedá, temně zelená a růžová, zatímco melírovaný koberec míchá několik odstínů šedé. Bílá v jejich bezprostřední blízkosti však opticky zvyšuje kontrast a tmavé plochy vedle ní působí nepřiměřeně. Oběma barvám v interiéru chybí další mezilehlé tóny, které by jejich vyhrocený vztah přirozeně zharmonizovaly.

Bílý nábytek

K dalším zásadním nedostatkům tohoto interiéru patří volba bílého nábytku, který na bílé podlaze a pozadí bílých stěn zaniká a působí fádně. Kromě toho je bílá podlaha do kuchyně krajně nepraktická. Kuchyňské lince bílá barva sluší, protože ji odlehčuje a rozlehlá sestava díky ní nepůsobí nijak objemně. Bílý stůl se židlemi v jídelně zachránil od splynutí s podlahou tmavý koberec. Nejhorší pozici mají prosklený příborník a komoda ve vstupní hale, které splývají s bílými stěnami.

Nová podlaha

K nápravě by nejvíce přispěla nová podlaha. V souladu se stávající chladnou a striktně neutrální koncepcí by se zde mohl objevit přírodní kámen ve světlém béžovém odstínu nebo velkoformátová keramická dlažba v elegantní a praktické šedobéžové. Milovníci kontrastů a efektních řešení mohou zvolit masivní dřevěnou podlahu. Odolné tropické dřevo s načervenalým nádechem interiér příjemně proteplí a zútulní, zatímco klasický ořech více respektuje stávající barevné schéma.

Barevná záchrana

Aby mohl vyniknout bílý stylový nábytek, je nutné barevně zatónovat stěny. Dvě stěny se zaklenutým průchodem a výklenkem by decentně zvýraznila krémová nebo světle béžová výmalba. Zadní stěně s bílou komodou a zrcadlem ve zlaceném rámu by slušela výmalba v odstínu kapučína. Výmalba nabízí jednoduché a efektní řešení přesně na míru díky široké paletě odstínů. Použití tapet z jedné designérské série umožňuje na rozdíl od malby dekorovat stěny vzorem. Filigránský černý vzor na bílém pozadí by se každopádně měl objevit na potazích jídelních židlí.
 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Thinkstock.com, archiv firem