Největším prohřeškem této kuchyně je použití dekorativní bordury nad dvěma řádky obkládaček za linkou. Kromě toho, že je velmi nevkusná, je také nepraktická. Papírová tapeta nezvládne odolávat náročnému kuchyňskému provozu a nejvíce trpí v okolí varné desky. Pokud se sem majitelka bordurou snažila vnést barvy a dekor, osvědčenou a stylově čistou cestou k  výsledku je použití keramických obkládaček. K bílé kuchyni se hodí elegantní modro-bílé repliky historických vzorů nebo ručně malované španělské obkládačky.


Bílá podlaha

Bílá podlaha je obecně velmi nepraktická, a v kuchyni obzvlášť. Je na ní totiž vidět jakákoliv nečistota, a tudíž má dosti vysoké nároky na údržbu. V kontextu této kuchyně proti ní stojí ještě jeden argument. Společně s hustou sítí spár na bílém keramickém obkladu pracovní desky vytváří bílá dlažba chladný a neosobní dojem. Kuchyně místo hřejivého srdce domova evokuje spíše nemocnici.


Pracovní deska

Podobně jako bílá podlaha ani bílý obklad pracovní desky nebyl zvolen šťastně. K bílé kuchyni je bílá podlaha v kombinaci s bílým obkladem pracovní desky i stěn zbytečně monotónní a působí fádně. Lesklý povrch navíc způsobuje nežádoucí oslnění. Ideální volbou k bílé lince s profilovanými dvířky je pracovní deska z masivního dřeva, která interiér proteplí, zútulní a navodí domáckou atmosféru. Pokud by se hospodyňka nechtěla vzdát keramiky, doporučuji vyměnit alespoň desku na ostrůvku.

 


Nevhodné doplňky

V něžně bílé a lehce rustikální kuchyni působí moderní kuchyňské spotřebiče, kombinující nerez s černým plastem, doslova jako pěst na oko. Bílá mikrovlnná trouba měla být zabudovaná do horních skříněk, jejichž úložnou kapacitu by to nijak dramaticky neovlivnilo. Také topinkovači by místo nerezu více slušel bílý nebo krémový lak. Stojan na nože by měl být robustnější a určitě z masivního dřeva. Obecně vždy vypadá lépe uklizená linka, na které nejsou žádné drobnosti. Patří sem pouze větší spotřebiče, které se každodenně užívají a není pro ně možné najít vhodnější místo, například v boxu za roletkou.


Tmavý závěs

Jedinou textilní dekoraci v této kuchyni tvoří závěs na okně. Jeho krátká délka příjemně dokresluje styl, ale barva i typ látky byly zvoleny nevhodně. Tmavá vínová barva a tuhý materiál, tvořící výrazné sklady, vytváří příliš velký kontrast k jemné bílo-bílé kuchyni. Vhodnější by byla světlá splývavá látka s barevným vzorem. Mohly by se na ní objevit motivy z bordury – pestré ovoce a květy, které by kuchyni rozveselily. Na místě kovové žaluzie by se lépe vyjímala transparentní bílá roleta. Bok ostrůvku příhodně ozdobí kovová tyč s dvojicí stylových utěrek.


Opuštěné dekorace

Nepřehlédnutelné květinové aranžmá přitahuje zaslouženou pozornost k atypickému rohovému oknu. Výrazná barva květů by lépe vynikla ve světlé nádobě. Dobře by se sem hodila měkce tvarovaná mísa s bílou nebo krémovou glazurou, ideálně na vyšší noze. Dózy z čínského porcelánu jsou půvabné a velmi dekorativní, uprostřed ostrůvku však působí poněkud osaměle. Více by jim to slušelo na pozadí bílo-modrých obkládaček nebo ve společnosti dalšího nádobí za sklem samostatné, efektně osvětlené vitríny.
 

 

A víte jak zařídit celý byt, aby byl praktický i hezký zároveň? Čtěte Když se zařizuje domov

A víte jak zařídit celý byt, aby byl praktický i hezký zároveň? Čtěte Když se zařizuje domovAutor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: www.isifa.com