Tmavá podlaha

Dřevěná podlaha do stylové kuchyně rozhodně patří. Kvalitní přírodní materiál a přiznaná kresba dřeva kuchyni výrazně zútulňují a rozvíjejí tak hlavní charakteristiku zvoleného stylu. Chybou zde ovšem byla volba dřeviny - extrémně tmavé dřevo s nádechem červené vytváří s bílou kuchyní nepříjemně vysoký kontrast. K čistě bílým lakovaným dvířkům se lépe hodí světlejší nebo středně tmavé dřevo, naopak nejtmavším materiálům je vhodnější se v bílé kuchyni vyhnout.

Tmavý ostrůvek

Tmavý ostrůvek jen rozvíjí chybnou volbu podlahy. Použité tmavé dřevo se barevně blíží černé a na pozadí bílé kuchyňské linky působí velmi tvrdě. Celkový výraz ještě zesiluje pracovní deska z umělého kamene v černém lesku. Citlivější volbou pro dvířka ostrůvku by byl matriál, který by se barevně nacházel někde mezi hnědočervenou podlahou a bílou linkou. Pokud zůstane v kuchyni stávající podlaha, mohl by to být například matný lak ve starorůžovém odstínu se stylovou patinou.

Tmavá deska

Vysoký kontrast mezi podlahou, ostrůvkem a lakovanými dvířky kuchyně ještě umocňuje černá pracovní deska. Přirozeněji by vyzněla deska z teple hnědé, lehce narůžovělé žuly, která by použila zesvětlený odstín podlahy v měkčím tónu. Žulová deska by svou jemnou kresbou dokázala zjemnit i tvrdý výraz bílých a tmavých ploch. Na rozdíl od použitého umělého kamene by přírodní žula lépe sekundovala dřevěné podlaze, naopak černé lesklé desce by více slušela šedá keramická dlažba.

Meruňková výmalba

Meruňková výmalba je dalším designérským prohřeškem této kuchyně. Neladí s načervenalou barvou dřeva podlahy i ostrůvku a v kontextu s černou lesklou pracovní deskou vyznívá pudrový odstín lacině. Barevné schéma by lépe doplnila neutrální výmalba v teple béžové nebo chladnější kapučínové, s nimiž by kuchyně získala eleganci, o kterou se snažila použitím tmavého dřeva a černé desky. Obklad za linkou by měl pokrývat stěnu až pod horní skříňky a kopírovat odstín výmalby.

Příliš mnoho detailů

Prvoplánově jásavé barvy dekorací působí agresivně a nevkusně. Příliš mnoho doplňků se mezi sebou přetahuje o pozornost a celek kvůli nim získal značně roztříštěný výraz. Nejvýraznější je sytě červená neprůhledná roleta na kuchyňském okně. Její výměna za lehounkou roletku ze světlé záclonoviny podtrhne půvab jednoduché okenní dekorace a dodá kuchyni ztracenou eleganci. Nové doplňky by se měly omezit na klidnou, neutrální škálu teple hnědých odstínů.Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: thinkstock.com