Černé moře…

Klíčovou chybou této kuchyně je přemíra černé barvy. Protože v interiéru působí černá chladně, smutně a pocitově zmenšuje prostor, musí se s ní nakládat velmi opatrně. Její použití v kuchyni je navíc krajně nepraktické, protože na černých plochách je kromě drobných nečistot jasně patrná i každá zaschlá kapka vody. Na korpusech spodních skříněk snad lze tmavou barvu tolerovat – působí solidně a neuplatňuje se pohledově tak výrazně jako na horních skříňkách.

Nová dvířka

Nejjednodušším řešením je výměna dvířek. Černá může zůstat na spodních skříňkách a varném ostrůvku, zatímco na horních skříňkách potřebuje nemilosrdnou redukci. Pokud si majitel bude přát zachovat barevnou výmalbu, bílá vysoce lesklá dvířka na jejím pozadí pěkně vyniknou a barevně navážou na strop. Pokud bude nově vymalováno čistě bílou, mohou být horní dvířka ze světlé dýhy. Oběma verzím by slušelo odlehčení plných ploch prosklenými dvířky ve větším rozsahu.

Mohutný ostrůvek

Varný ostrůvek je hned po černé barvě další katastrofou v této kuchyni. Kombinace rozlehlého korpusu s nečleněným černým obkladem a extrémně silnou pracovní deskou působí zbytečně mohutně a nepřiměřeně. Nápravou je zjemnění měřítka členěním obkladu na menší prvky nebo jeho výměna za světlou dýhu nebo kamenný obklad ze stejného materiálu jako pracovní deska. Zajímavou alternativou je lehce zrcadlový obklad z nerezového plechu.

Barové židle

U velkorysého ostrůvku s výrazným přesahem desky do obytné zóny chybí barové židle. Na zesvětleném pozadí ostrůvku tvořeného světlou dýhou nebo přírodním kamenem v teple krémovém odstínu by se nejlépe vyjímaly subtilní židle z tmavého dřeva. Místo krycí černé barvy doporučuji pocitově měkčí černohnědé moření. Černá kuchyně plná hranatých korpusů a pravých úhlů působí poněkud přísně, proto by barové židle měly mít měkce oblé tvary, které kuchyni zjemní.

Nevhodná výmalba

Volba odstínu výmalby byla v daném kontextu více než nešťastná. Chladná modrá s nádechem zelené působí ve spojení s černou smutně, až pochmurně, navíc mnohým může připomínat nemocniční atmosféru. Nová výmalba by interiéru výrazně pomohla, a to se zanedbatelnou finanční investicí. Čistě bílá by místnost spojením stěn se stropem opticky zvýšila a optimisticky prosvětlila. Teplá krémová by barevně navázala na pracovní desku a ztlumila chlad i tvrdost černé.

Podceněné osvětlení

Osvětlení v této kuchyni bylo hrubě podceněno. Zabudovaná halogenová svítidla se nijak pohledově neuplatňují a roli výtvarného prostorového prvku se neúspěšně snaží sehrát tři závěsné lampičky nad varným ostrůvkem. Bohužel nemohou uspět kvůli svému nenápadnému designu, titěrnému měřítku a vysoko zavěšeným stínidlům. Ostrůvku této velikosti by slušela trojice barevně nebo tvarově nepřehlédnutelných lustrů, které by kontrastovaly s přísnými liniemi kuchyně.

Chybějící doplňky

Ať už bude nová výmalba bílá nebo krémová a dvířka dřevěná či lakovaná, vytvoří společně uměřeně elegantní a striktně neutrální základ. Na něm nejlépe vyniknou barevné doplňky v jasných barvách. Dřevěnou podlahu a tmavou linku rozzáří například svěží jarní limetková zeleň zjemněná něžnou růžovou a romantickou fialovou. Na varném ostrůvku by měla najít trvalé místo velká váza s květinovým pugétem, hrnková orchidej s růžovými květy nebo výrazně barevná mísa s ovocem.


 Autor: Ing. arch. Veronika Haroldová | Fotografie: Thinkstock.com