Klikněte pro větší obrázek!S čím umýt nádobí?

Na ruční mytí nádobí je třeba si pořídit dobrý mycí prostředek. Měl by mít velkou odmašťovací schopnost, příjemnou vůni a neměl by být agresivní k pokožce rukou. Také by měl mít hustší (skoro gelovou) konzistenci. Pokud je prostředek na mytí nádobí příliš řídký, neobsahuje tolik odmašťovadel a na umytí je ho potřeba větší množství. Proto se rychleji spotřebuje a navíc musíme vynaložit větší úsilí k dokonalému umytí mastnoty. Tekutý saponát je též agresivnější k pokožce rukou, kterou vysušuje. Lze jej využít i k údržbě pracovních desek a spotřebičů.

Co koupit a co ne!

Podle testu odborníků mezi nejlepší značky patří ty, které jsou na trhu už hodnou řádku let. – Jar a Pur. Oba tyto prostředky jsou husté, šetrné k rukám, velmi dobře omašťují a mají vcelku dobré ceny (500ml za cca 27 Kč; 1 l za cca 45 Kč). Hůře už dopadly značky Lena (500ml za 20 Kč je levná, ale řídká), Bref a Mr.Proper (vyšší ceny kolem 55 Kč za 500ml a agresivnější). A úplně propadly značky Tomík a Umy, na kterých sice prvotně ušetříte, ale odmašťovací efekt je nízký, řidší konzistence pak ve finále žádá vyšší spotřebu saponátu a šetrné k pokožce také příliš nejsou.

Klikněte pro větší obrázek!Prostředky na drhnutí

Ke klasickému prostředku na mytí nádobí bychom měli přibrat písek, čisticí emulzi nebo krém, které jsou vhodné na mastnotu, na sporák, varnou desku a veškerý smalt, nerez, chrom a sklokeramiku v kuchyni. Pískem odstraníme nečistotu mechanicky, proto je nutno dát pozor na poškrábání citlivějších materiálů. Těchto obav vás zbaví tekutý krém. Je šetrný, účinný a praktický na všechny povrchy i materiály. Dobře se jeho pomocí zbavíme jednotlivých skvrn a cákanců na dlažbě a podlaze. K solidním můžeme počítat písek značky Raky a Ata, trochu hrubší konzistence a tudíž agresivnější je značka Dosia Collon a Real. Cena Raky je prima – jen 25 Kč za 450 g. Ata je již dražší, 500 g vás vyjde na 59 Kč. Dosiu a Real dostanete za přibližně 30 Kč za 500g. Mezi emulzemi a krémy zvítězila na celé čáře značka Cif, nejen svou širokou nabídkou prostředků s vůněmi a různou silou, ale i svým efektem při použití. Práce s ním je jednoduchá, rychlá, a s minimem námahy dosáhnete maximálního účinku. To vše za příznivou cenu za 29,90 Kč u 250 ml balení a 52,90 Kč u 500 ml.

A teď něco speciálního...

Speciální čistidla sice nejsou nezbytnou nutností vybavení kuchyně ale potřebné všude tam, kde se dělá větší a generální úklid (třeba po malířích, v novostavbě nebo po rekonstrukci) a když se zbavujeme silných usazenin. Určitě neprohloupíte, když investujete do značek Cillit, Bref, Hit, Larrin nebo Mr.Propper. Mají speciální účinky, některé silně odmašťují, odstraňují vodní kámen, také rez, zanesenou a silnou špínu. Ideální se nám mezi nimi zdál Cillit Bang univerzal, který jako jediný na toto vše můžete použít (za 78 Kč u 750 ml). Bref a Hit jsou sice levnější (26 Kč za 500 ml, 49 Kč za 750 ml), ale ne tolik účinné. Larrin a Mr.Propper jsou určeny spíše na speciální materiály jako nerez, keramiku, smalt atp.

Klikněte pro větší obrázek!Okna a podlaha – také se musí mýt!

Na plovoucí podlahy, lina a dlažbu není nutně potřeba mít speciální čisticí prostředek a v klidu vystačíte s obyčejným saponátem nebo mýdlovým roztokem. Nejširší nabídku má značka Alex, kde si vyberete speciální prostředky na parkety a dřevo, laminát a korek, dlažbu a lino, a ke každému dostanete ještě leštidlo. Vše v balení po 750ml a  cenách od 79 do 100 Kč. Pokud chcete něco univerzálnějšího, může to být značka Clin Univerzal za cca 45 Kč u 500ml balení, nebo Pronto mýdlový čistič v ceně 89 Kč při 750ml balení. Okna sice nemyjeme každý den, ale přesto potřebují speciální péči. Využít těchto prostředků totiž můžeme i jinak, například na skla dveří a kuchyňských skříněk, různých vitrín, zrcadel i na keramiku. Zde dominují tři značky Cif , Clin a Mr.Muscle. Značka Cif nabízí rozprašovač, Clin a Mr.Muscle k rozprašovači ještě balení k rozlévání. Clin má z nich nejpříznivější cenu (39,90 Kč za 500 ml a 44,90 Kč za 750 ml), v závěsu za ním je rozprašovač Cif (500 ml za 49 Kč) a nejdražší výrobky jsou Mr.Muscle ( 55 Kč za 500 ml).

Text: Pavla Zigová

Foto: www.e-uklid.cz; www.profimedia.cz