Doba se mění

Po mnoho let byla kuchyň po designové stránce velmi zanedbávanou oblastí. Po tomto dlouhém období, kdy se konečně stala tzv. rodinnou místností, vrátila se do obliby i slavná italská koncepce »cucina-cucina«. Podle ní kuchyně už není dávno místo pro (ne)placenou práci. Naopak je to prostor, kam se rodina vrátí po pracovním dni, aby si vychutnala společnou večeři. Proto by měla být praktická, aby se v ní dobře pracovalo a také dobře žilo. Detaily doplňují design, ale nesmí jich být zase přespříliš…Nicméně užitečným dekorativním předmětem, jako je vkusný obal na květinu, nikdy nic nezkazíte.

Nerezová ocel, prostý lineární design, velkorysý a přehledný skladovací prostor, pracovní plocha a nádobí, které se snadno udržuje, minimum dekorace a důraz na praktickou službu rodinnému životu, tak to jsou základní pojmové znaky této moderní italské koncepce. Klikněte pro větší obrázek!Zmírněte přísnost

Přestože soudobý italský kuchyňský nábytek pokračuje ve své dřevěné tradici, ty novější italské trendy podporují spíše nerezovou ocel s důrazem na lineární tvary. Tuto módní přísnost však lze zmírnit nějakým stylovým doplňkem. Doplněk na obrázku by nejspíš nejlépe vynikl v kuchyni v moderním stylu » silverbox kitchen«, který evokuje jednoduchost a čistotu moře.

Chytačům prachu odzvonilo

Drobné úchyty, na které se zavěšují obrázky, fotografie nebo jiné druhy dekorace, byť jde o předměty, které nám tu a tam pomohou při práci, jsou už definitivně out. Vždyť na těchto předmětech se jen usazuje prach, který snad každý nerad utírá. Kuchyně má představovat užitný prostor, který věrně slouží potřebám jejího majitele. 

 Kuchyně by měla být spíše praktická, zbytečná dekorace zde nemá co dělat. Malou měděnou vázičkou, při jejímž návrhu se designér inspiroval u mořského ježka, do které zasadíte kaktus, ale rozhodně nic nezkazíte. KLikněte pro větší obrázek!  Pokud máte pocit, že vaší pěkné kuchyni něco chybí, zkuste nějaký zajímavý doplněk. Třeba tuto malou židličku vyrobenou z ořechového dřeva, pokrytou plyšem. Klikněte pro větší obrázek!

Středozemní design na moderní způsob

Duch dýchající z této moderní italské koncepce pojetí kuchyně se postupně stává novým výrazem středomořského kuchyňského prostředí. Nové technologie a materiály se zde setkávají s tradičními přírodními materiály, zejména se dřevem. Vlastnosti dřeva umožňují volně stojící struktury bohaté na detaily, zejména multifunkční kuchyňské pracovní ostrůvky, které sice nejsou právě levnou záležitostí, nicméně v ostrůvkové kuchyni se podstatně lépe pracuje. A je jedno, zda ostrůvek slouží jako varné, mycí nebo pouze skladovací a odkládací centrum. Tyto přírodní a praktické vlastnosti dřeva jsou doplněny odolností, pevností a snadnou údržbou nerezové oceli se zajímavými doplňky a prvky spíše technického charakteru. S určitým zjednodušením by se dalo říci, že dnes se v moderní italské kuchyni ve stylu »cucina-cucina« vaří a žije tak trochu jako v útulné rodinné laboratoři.


Text: Markéta Veselá
Zdroj a foto: http://www.lifeinitaly.com/, http://www.couturelab.com/, Profimedia.cz