Děti jsou jak pytel blech

Statistiky nejsou nikterak příjemné. Většině úrazů, ke kterým v domácnostech dochází, lze předejít. Hlavní příčiny úrazů jsou dvě: neopatrnost dospělých a nevědomost dítěte. Jenže dítě dost dobře nechápe, co dělat může a co ne. Pojem nebezpečí je pro něj zcela neznámý. Je pak na nás dospělých, abychom naši kuchyni vytvořili pro dítě bezpečnou.

Kuchyň je nejnebezpečnější místností v bytě. Dítě se tu může pořezat, opařit, uhodit…Klikněte pro větší obrázek!Nejzákladnější pravidla

První podmínkou správného zabezpečení kuchyně je dívat se na svět dětskýma očima. Nebezpečné situace vznikají často jen v malém okamžiku nepozornosti. Pokud je to jen trochu možné, při vaření používejte jen zadní plotýnky a otáčejte pánev rukojetí směrem dozadu nebo do středu, aby nemohlo dojí ke stržení nádob s horkým obsahem. Pokud máte malé dítě, které se právě učí chodit, raději opatřete varnou desku bezpečnostní ohrádkou.

Bezpečnostní pojistky

Nešetřete na koupi bezpečnostních západek a krytek. Pokud nechcete používat u vaší kuchyně jen horní skříňky, určitě se vyplatí několik západek koupit. I tak raději nenechávejte ve spodních skříňkách nože a chemické přípravky. Některé děti mohou být opravdu velmi vynalézavé či vy můžete zapomenout západku zastrčit a malér je na světě. Také si pořiďte krytky na nevyužité elektrické zásuvky, které jsou umístěny nízko u země. Pokud očekáváte narození potomka a uvažujete o renovaci kuchyně, raději neumísťujte spodní zásuvkovou skříňku vedle sporáku. I když jednotlivé zásuvky zajistíte, dítě může zásuvky použít jako schůdky a dosáhnout na varnou desku.

Au, praštil jsem se…

Boulím se u svého dítěte nejspíš nevyhnete, můžete však minimalizovat jejich četnost. Ostré rohy přímo přitahují dětské hlavičky. Řešení je přitom jednoduché: zakoupit bezpečnostní ochrany rohů. Jsou z měkkého materiálu, barevné nebo transparentní. Lze je nasadit na jakýkoli stůl nebo roh skříňky.

Pro děti není nic nedostupné. Zabezpečte proto i horní skřínky. . Klikněte pro větší obrázek!    Děti vám s vařením jistě rády pomohou. Pokud budete dodržovat bezpečnostní zásady, vaření bude pro všechny zábava. Klikněte pro větší obrázek! 

Dětská pomoc – ano, ale bezpečně

Pokud máte již větší děti, jistě vzájemně oceníte zapojení dítěte do přípravy jídel. Dítě si může připadat důležité, že pomáhá s »dospěláckou« prací a vy zase oceníte pomoc dítěte i to, že nad ním máte dohled. Pomoc však musí mít určitá pravidla. Za prvé dětem nikdy nedávejte nebezpečné nástroje či předměty, jako jsou nože, sekáčky, kráječe, nebo kuchyňské roboty. Ani u větších dětí toto pravidlo nepodceňujte a případnou práci s těmito nástroji vždy pozorně kontrolujte. Také při míchání pokrmů přímo na sporáku buďte obezřetní: dítě může horkou tekutinu vylít na sebe nebo na něj může vařící voda či olej vycáknout. Způsobené popáleniny lze pak léčit jen velmi omezeně.

Před servírováním

Pokrmy ohřívané v mikrovlnce nejprve ochutnejte sami, než je dáte dítěti. Ohřev nebývá rovnoměrný a dítě si může popálit ústa. Ještě větší opatrnost vyžaduje ohřívání kojenecké stravy v lahvičce. Teplota bývá jiná na povrchu než uvnitř. Z tohoto důvodu obsah vždy důkladně protřepejte. Správnou teplotu nápoje zjistíte odkápnutím několika kapek na vnitřní stranu předloktí.

 

Text: Dana Truksová

Foto: http://www.uwex.edu/ http://www.umbriacooks4u.com/ http://www.forkandbottle.com/ http://www.profimedia.cz/