Bar není pro každého

Buďte netradiční. Vaše barová stolička může židli připomínat opravdu jen vzdáleně. Klikněte pro větší obrázek!Než se pro barové posezení nadchnete, dobře zvažte, jestli se tato varianta právě do vaší kuchyně hodí. Pokud máte například malé děti, nebo žijete v jedné domácnosti se seniory, je tohle řešení krajně nevhodné. Také si ujasněte, k jakým účelům má bar sloužit. Jestli má být jen nenásilným rozdělením kuchyně a jídelny, kde si občas vypijete sklenici vína, pak můžete volit netradiční design baru a židle na moderních tenkých nohách. Když však hodláte bar používat jako jídelní stůl, volte stabilnější židle s pohodlným sedákem a dobře propracovanými zádovými opěrkami.

Vysoko nad zemí

Parametry židle by měly být odvozeny od vašich tělesných proporcí, obecně však platí, že sedák má být ve výšce 60 až 80 cm nad zemí. Velmi praktické je, pokud je výška sezení volně nastavitelná, a tak připravená pro jakýkoli typ návštěvy. Nastavitelnou výšky umožňuje buď otáčení šroubem, komfortnější jsou plynové či pístové systémy. Barové židle mívají podnože, opěráky a područky, toto však není pravidlem u každé barové židle. Výběr je široký jak v designu, tak v použitých materiálech...

Tato barová stolička má všechny parametry klasické židle, jen je trochu vyšší. Klikněte pro větší obrázek!Dřevo je klasika

Barové židle jsou nejčastěji ze dřeva, v poslední době se však stále více prosazuje kov a plasty. Dřevo však stále ještě hraje prim a ostatní materiály spíše dřevo doplňují, méně často jsou z nich vytvořeny větší komponenty. Není divu, že dřevo neztrácí nic ze své obliby. Je velmi příjemné na dotek, nestudí, navíc působí přirozeně a pro svoji univerzálnost se hodí téměř do všech interiérů. Díky svým dobrým vlastnostem se dřevo používá jak na sedadlové, tak i na opěrné části.

Lehké a přitom stabilní

Modernější styl kombinuje dřevo a kov, obvykle pochromovaný, případně opatřený hliníkovým nástřikem. Výjimkou ovšem nejsou ani celokovové stoličky, jejichž největší devízou je, že jsou stabilní a přitom poměrně lehké, neboť se vyrábějí z odlehčených kovů. Na druhou stranu na posezení mohou být studené a tvrdé, a proto se nehodí do kuchyní, kde mají suplovat klasickou židli.

Netradiční, moderní a přitom veselé mohou být židle z plastu. Klikněte pro větší obrázek!Barové židle netradičně

V moderních bytech se dobře vyjímají barové židle z plastů. Tento materiál umožňuje výrobci popustit uzdu fantazii. Výsledkem jsou barové židle nejrozmanitějších tvarů, o možnostech barevné škály ani nemluvě. Například vysoce zajímavě působí barové židle z plexiskla. Ač vypadají vratce, opak je většinou pravdou. Plastové židle jsou navíc lehké a nevyžadují žádnou speciální údržbu. Barové židle mívají buď sedák z výše uvedených materiálů, případně mohou být opatřeny čalouněným sedákem. Potom je vhodné zvolit látku sedáku s teflonovou úpravou, jehož čištění je opravdu nenáročné. Mimo výše tyto nejčastěji použité materiály si můžete pořídit barovou stoličku z umělého kamene, polykarbonátu či ratanu.

Text: Dana Truksová
Foto: www.nabytek-forliving.cz; www.zidleprovsechny.cz; www.stoklasa.cz; www.profimedia.cz