Do francouzského nejlépe zapadají teplé přírodní barvy, jaké jsou třeba na tomto koberečku. Podlahy v kuchyních bývají často kamenné, obložené  podobnými koberečky? Klikněte pro větší obrázek!Barvy přírody

Spektrum použitých barev je velmi široké. Od žluté připomínající zlato, přes ohnivě červenou, jasně zelenou, kobaltově modrou až po barvy oceánu. To vše doplněné jasnou černou a tlumící šedou. Důležitým elementem, který reprezentuje francouzský venkovský dekorativní styl, je používání přírodních materiálů. Najdete zde staré dřevěné trámy (nebo jejich imitaci), vyřezávané detaily, pohodlné sezení na vypolstrovaných židlích a kamenné podlahy pokryté menšími vlněnými nebo bavlněnými koberečky.

Krb je srdcem domova

Opravdový francouzský venkovský domov se rozhodně neobejde bez pořádného krbu. Obrovský trám shora slouží jako mantinel. Keramické nebo kamenné dlaždice jej ohraničují ze stran. Jeho srdce bývá cihlové, obklopené měděnými hrnci a železnými nástroji, zavěšenými na zdi.

Není nádherná? Strohé kamenné zdi dávají vyniknout krásný, povětšinou na zakázku vyrobený dřevěný nábytek. Klikněte pro větší obrázek!Almara nesmí chybět!

Kamenné zdi a podlahy vytvářejí pouze rámec pro zasazení krásného dřevěného nábytku s četnými vyřezávanými detaily. Jedná se zpravidla o ruční práci. Jídelní stůl bývá bytelný a obrovský. A co by to bylo za francouzskou venkovskou kuchyni bez pořádné almary? Člověk přeci musí někde skladovat všechny ty textilní doplňky. Utěrky, ubrusy, ubrousky, záclony, závěsy, prostírání a ručníky.

Tradiční motivy

Ajaké motivy najdete na těchto francouzských doplňcích? Ze zvířátek to jsou především kohouti, mimochodem určitě znáte francouzskou specialitku – mladého kohoutka na víně, a různí brouci. Nechybějí ani zástupci rostlinné říše! Olivovníky a olivy, slunečnice, vinná réva, bylinky a levandule.

Francouzi nemají rádi kohoutky jen na víně ale také jako dekoraci. Neméně oblíbení jsou brouci nebo jiné zvířecí motivy. Klikněte pro větší obrázek!Záplava květin

A u květinek ještě chvilku zůstaneme. Květiny, ty jsou totiž všude. Stačí se jen rozhlédnout. V proutěných košíčcích, v keramických či měděných nádobách žijí svůj zelený život nejen okrasné byliny, ale i ty, které slouží k dochucování pokrmů. Na stole obvykle nechybí jednoduchá váza z čirého skla s čerstvými květy. Nesmíme zapomenout ani na konvičku, obvykle velmi pěknou z mědi či nerezu, ani na popínavé rostliny, plazící se dovnitř otevřeným oknem.

 

Text: Markéta Veselá

Zdroj: www.interiordec.about.com

Foto: www.gcrugs.com; www.thefurniture.com; www.profimedia.cz