Pár kousků stačí…

Proč se při kupování kuchyňských výrobků řídit jen jejich cenou? Nemusíte utrácet horentní sumy za značkové nádobí. Postačí, pokud si pořídíte alespoň několik krásných a originálních kousků. Česká průmyslová výroba má bohatou tradici a mnohé její produkty mají světovou kvalitu a proslulost.

Pít z těchto sklenic je skutečně výjimečný zážitek. Mají klasický tvar, ale nádherný brus. Klikněte pro větší snímek!Český křišťál – a svět závidí

V České republice se vyrábí několik desítek tisíc výrobků. Těch tradičních a kvalitních, které mají zvuk i v zahraničí a pro které si jezdí turisté třeba až z dalekého Japonska, je málo. Kromě typického českého porcelánu je to sklo. Sklářství má v České republice velmi dlouhou tradici a od středověku až dodnes má české sklo ve světě zvučné jméno. Naše skleněné výrobky jsou velmi vyhledávaným zbožím na světovém trhu. Jejich výběr je velmi široký, mezi nejoblíbenější patří např. olovnatý křišťál, broušené sklo a skleněné figurky, vánoční ozdoby, užitkové sklo a lustry.

Proč je tak výjimečné?

Křišťál je mnohem třpytivější, zvučněji rezonující a odolnější než i nejlepší sklo, protože jeho složky jsou ušlechtilejší. Křišťálové sklo je bezbarvé, vysoce čiré sklo bez bublin a šmouh. Vyznačuje se lepším lomem světla než klasické sklo. Příbuzný olovnatý křišťál obsahuje nejméně 24 % oxidu olovnatého. Charakteristickým znakem je opravdu silná schopností lomit světlo a vysoká specifická hmotnost. Často se používá na broušené spotřební a luxusní předměty.

Ruční broušení je vysoce náročnou prací, kterou je třeba (taktéž finančně) náležitě ocenit. Klikněte pro větší snímek!Jak vzniká broušený zázrak

Broušení křehkého křišťálového skla se rovná práci v alchymistické dílně. Nečekejte žádnou sériovou výrobu. Brusiči opracovávají sklo na speciálních strojích za pomoci brusných kotoučů. Ty mají různou hrubost, průměr, šířku a profil, podle dekoru, který je broušen. Sklo je vybrušováno na obvodu kotouče, který se otáčí směrem k brusiči. Tak se odstraňuje sklo do určité hloubky, aby došlo k vytvoření požadované plastičnosti povrchu výrobku a vznikly krásné tvary. Výrobky s bohatým českým brusem jsou vizitkou zručnosti a citu pro ruční práci, kterou nemůže nahradit žádný stroj. Výsledkem jsou dokonalé výrobky obdivované ve všech světadílech.

Raději hladké ...

Hladké křišťálové sklenice oceníte k běžnému užití. Snadno se čistí a požadovaného lesku docílíte kratičkým přeleštěním papírovým ubrouskem nebo utěrkou z mikrovlákna. A v případě, že se vám křehké sklo snad naštípne, jistě nebude tolik složité i po letech sehnat skleničku stejnou nebo alespoň hodně podobnou, pokud si ovšem nepořídíte barvené křišťálové trendy skleničky.

Broušené a ryté barevné sklo si získalo srdce mnohých. Perfektně se hodí do moderně zařízených kuchyní. Klikněte pro větší snímek!... nebo broušené?

Ovšem proč si nekoupit alespoň jednu sadu opravdu luxusního broušeného skla? Takové sklenice vytáhnete ze skříně jen párkrát za rok. Ovšem už samotný tento akt dodá slavnostní chvíli ještě většího lesku a vám jistě proběhne hlavou řetěz vzpomínek, kdy jste tyto krásné sklenice používali. Narozeniny, promoce, povýšení v práci… K typickým českým dekorům patří bohaté tzv. krajkové dekory. Často bývá tento brus s abstraktními či květinovými motivy doplněn zlatem, výjimkou není ani broušené matné sklo. Avšak při jejich používání buďte nanejvýš obezřetní. Také broušené sklo sleduje módní trendy a výrobci pro každý rok navrhují nové tvary a brusy. Sehnat podobnou skleničku po letech bude opravdovým oříškem.

Vše v jednom stylu

Pokud vás křišťálové sklo opravdu nadchlo, možná nezůstanete jen u několika kousků. Ke sklenicím na víno si rádi pořídíte karafu, ke sklenicím na studené nápoje zase zajímavě zdobený džbán. Výrobci totiž tak trochu počítají, že se necháte okouzlit i dalšími kousky a jejich servisy bývají značně bohaté – od nejmenší skleničky na likér až po dekorativní vázu na květiny – vše v jednom stylu.

Text: Dana Truksová
Foto: www.rus-sell.com; www.sklo-ruzicka.cz; www.cesky-kristal.cz; www.profimedia.cz