Jednoduché zásuvky jsou méně praktické než dvojzásuvky. Využijete je hlavně za ledničkou či myčkou nádobí.  Klikněte pro větší obrázek! Přemýšlejte dopředu
Rozvody vody, plynu a elektřiny jsou alfou i omegou při zařizování kuchyně. U vody a plynu je celkem brzy jasno – záleží na tom, kam chcete umístit dřez, myčku či plynový sporák. U elektřiny je to složitější. Kolik zásuvek budeme potřebovat? Kam je umístit? Jaké vybrat, aby dobře sloužily a přitom v interiéru nerušily? Tyto otázky je potřeba si zodpovědět včas…

Šetřit se nevyplatí
Při plánování zásuvek musíte vzít v úvahu, kolik velkých spotřebičů (lednička, myčka…) budete v kuchyni mít a jaké bude jejich rozmístění. K tomu připočtěte spotřebiče malé (rychlovarná konvice, mikrovlnka…) a i pro ně najděte vhodná místa. K tomu přidejte minimálně dvě zásuvky navíc. Obecně platí, že na zásuvkách se nevyplatí šetřit. Je lépe, pokud budete mít nějakou navíc, než aby jste se následně chytali za hlavu, proč jste do daného kouta vlastně zásuvku neumístili.

V hlavní roli dvojzásuvky
V kuchyni nejvíce využijeme dvojzásuvky a také samostatně spínané zásuvky. Budeme tak moci na noc a dobu své nepřítomnosti doma vypínat potenciálně nebezpečné spotřebiče, jakými jsou především sporák, rychlovarná konvice, topinkovač atd. Nad pracovní plochou by měla být alespoň jedna dvojzásuvka, kterou využijete například při práci s kuchyňským robotem či lisem na ovoce. Praktické je umístit jednu dvojzásuvku také v bezprostřední blízkosti elektrického či plynového sporáku – nikdy nevíte, kdy budete potřebovat šlehat elektrickým mixérem jídlo přímo na plotně. A natahovat kabel až z nejzazšího koutu je zbytečné a navíc může být i značně nebezpečné.

Zásuvky nemusejí být vždy ve zdi! Klikněte pro větší obrázek!Zkuste novinku!
Zásuvky ale nemusejí být nutně vbudovány jen do zdi. Nově existují takové, které je možné umístit přímo do pracovní desky. Jedná se o tubus dvou až tří zásuvek nad sebou, který je zabudovaný pod pracovní deskou. Aby v desce zásuvky nepřekážely, jsou v klidovém stavu zasunuté a zakryté omyvatelným poklopem. V případě potřeby se poklop vytáhne a zásuvky vyjedou nad desku. Je to jednoduché, funkční a estetické řešení, které mohou využít hlavně ti, kteří rekonstruují starší kuchyň a nechtějí znovu sekat zdi.

Proč jen bílou?
Bílé hranaté zásuvky se možná hodí do garáže nebo do suterénu, ale proč mají být zrovna ve vaší barevné kuchyni? Nahraďte je krásně zaoblenými zásuvkami, které budou v dokonalé barevné harmonii s celkovým vyzněním vaší kuchyňské linky. Buď se můžete řídit barvou obkladu či pracovní desky (k dostání jsou zásuvky od jemně pastelových tónů až po temně modré) či designem kuchyňských dvířek a opatřit si zásuvky, které vypadají jakoby ze dřeva. 

Pozor na prsty!
Přestože jsme národ zlatých českých ručiček, na instalaci elektrických rozvodů si raději pozvěte odborníky. Nejlépe si s nimi sjednejte první schůzku doma alespoň o týden dřív, než začnete sestavovat a montovat novou kuchyň. Nechte si několik volných dnů pro elektrikáře, který u vás bude sekat, měnit zásuvky, kabely i osvětlení. Zkrátka: odborné práce zadejte odborníkům.

Text: Dana Truksová
Foto: www.hamptondesign.com, www.topicsites.com , profimedia.cz