Základní vybavení
Obchody nabízejí těchto pomocníků celou škálu. Samozřejmě je potřeba si stanovit, které z nich využijete a které jsou pro vás zbytečné. Bez čeho se u grilování určitě neobejdete, je sada nástrojů na manipulaci s grilovaným pokrmem. Jde o grilovací kleště, vidlici a obraceč, které využijete jak u grilování masa, tak zeleniny a dalších pochoutek. Výběr je skutečně bohatý, můžete si zakoupit jednotlivé nástroje i celou sadu. Měly by ale být každopádně vyrobeny z nerezu, nejlépe s teplovzdornou rukojetí, abyste se nepopálili.

Grilovací kleště patří k nejužitečnějším pomocníkům. Klikněte pro větší obrázek!Párky, ryby, maso
Pro snadnou manipulaci s párky, rybami či masem na roštu jsou určeny speciální mřížky. Ty mívají prodlouženou rukojeť z tepluvzdorných materiálů, díky níž se nespálíte, a umožní vám snadné obracení grilovaného pokrmu bez rizika, že vám spadne na zem či do rozžhaveného uhlí. U ryb navíc hrozí to, že se při grilování kvůli své křehkosti rozpadnou, a mřížka tomu spolehlivě zabrání. Podobnou funkci jako mřížky mají i hliníkové misky na jedno použití, které koupíte v každém supermarketu. Jejich výhodou je nízká cena a hmotnost, navíc umějí zadržet šťávu, která z pokrmů odkapává.

Speciální mřížky jsou určeny ke grilování párků a ryb. Klikněte pro větší obrázek!   Speciální mřížky jsou určeny ke grilování párků a ryb. Klikněte pro větší obrázek!

Dobroty na špízu
Milovníci šašliků a nejrůznějších špízů si samozřejmě nenechají ujít příležitost udělat si je na grilu. K tomu jsou potřeba grilovací jehlice. Ty mohou být vyrobeny buď z bambusu (ty je potřeba před grilováním namočit na 15 minut do vody, aby na ohni nezačaly hořet), nebo z kovu s dřevěnou rukojetí. K větším grilům si pak lze pořídit i rožeň na ruční pohon nebo motorek. Rožeň využijete pro grilování velkých kusů masa či celou drůbež.

Grilovací jehly jsou určeny na šašliky. Klikněte pro větší obrázek!Gril se musí čistit
Po grilování je potřeba dát gril do pořádku, aby byl připraven pro další použití. Na to určitě potřebujete kartáč se škrabkou, polštářkem a štětinami, kterým gril dokonale vyčistíte. Rošt totiž není vhodné umývat saponátovými přípravky, mohly by dát dalšímu jídlu nepříjemnou pachuť. Pokud nemáte gril kde uskladnit, určitě byste mu měli pořídit nepromokavý obal, který ho ochrání před nepřízní počasí.

Další vychytávky
Pokud chcete svému grilu dopřát i další vychytávky, samozřejmě můžete. Pro některé grily se dá například zakoupit bateriové světlo, které vám přímo osvítí prostor roštu. Na rozdělání ohně si lze zase pořídit stylové ruční dmychadlo nebo ruční či bateriový fén, který vám oheň pomůže s přehledem rozdělat.

Text: Lenka Pavlíková
Foto: www.jksport.cz, http://grilovani.rosler.cz , profimedia.cz