Být gurmán ve smyslu labužník, kterého baví jíst, zajímat se o jídlo a vše, co s tím souvisí, je velice těžká řehole. Jakmile si mlsný jazýček navykne na kvalitní suroviny, bezchybnou přípravu a chuťovou vyváženost, těžko se opouští domov a zavedená místa poskytující strávníkovi zaručené uspokojení.

 

Výlety a svačinka

Sojový vuřt u stánku pod hradem či tvrdá svíčková v hospodě u cesty pak dokáže pokazit jinak slunný a pohodový den. Gurmánovy problémy lze řešit dvojím způsobem. Buď se výlety do přírody a dovolené podřizují tomu, kde leží jaká vyhlášená vývařovna, nebo se kvalitní strava veze s sebou. V prvním případě se lze orientovat podle nepřeberného množství místních i mezinárodních databází, které je možné objevit pomocí pár kliknutí na internetu. Žebříčky popularity a komentáře vytvořené běžnými návštěvníky i odborníky přeci jen napoví. Nevýhodou ovšem je, že plánování takového výletu zabere dopředu poměrně dost času a některé zajímavé památky či přírodní místa budou vyloučeny z výběru. Takže kdo si za cíl výletu nechce stanovit vybranou restauraci, musí si sbalit svačinku předem.

 

Stylově a s chutí

Protože se s kulturou jídla neodmyslitelně spojuje stolování, nemůže si labužník předem uvařený pokrm nacpat do hliníkového ešusu. Vhodnější je krabička s dobře těsnícím víčkem, integrovanými nádobkami na dochucovadlo a příborem. Designová krabička zase potřebuje vhodnou tašku, v níž by mohla být přenášena. Ideální jsou pochopitelně izolační modely, které udrží obsah co nejdéle teplý, a krabička bude moci být uložena ve vodorovné poloze, aby neutrpěla estetická podoba pokrmu. K dostatečně důstojným doplňkům krabičky patří plastový příbor Zlín, který pro značku Alessi navrhl český designér a architekt Jan Kaplický. Gurmán ale nemusí být odkázaný jen na studenou stravu, co si předem připraví. Na delší výlet si může vzít mimo jiné kapesní balení svého oblíbeného čaje, nebo mezi zavazadla přidá cestovní tašku s kávovarem. Někdo si teď možná říká: ,,Cože, vozit s sebou kávovar? Není to nesmysl?" Ovšem to, že si mnozí z nás berou notebook kvůli zábavě, to nikoho nepřekvapí. Tak proč by si gurmán nemohl vzít kávovar, když mu šálek skvělé kávy udělá stejnou radost, jako někomu jinému dobrý film.Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: www.isifa.com, Alessi, Nespresso, Naoko, Tescoma, labohemecafe.eu, designbag.cz