Kniha má velmi praktický rozměr. Snadno se vejde do dámské kabelky nebo kapsy pánského kabátu. Čtenářsky přátelská je i když ji otevřeme.

Text je uspořádán do sto jedna otázek a odpovědí. Témata, kterých se kniha týká, zahrnují vše, co člověka napadne v souvislosti s přejídáním, obezitou a hubnutím.


Samé známé věci

Většinu otázek si člověk bojující nejen s nadváhou, ale i se vztahem k jídlu jistě položil a pravděpodobně na ně dostal i odpovědi. Shrnutí do jediné knihy je pro čtenáře příjemným zjednodušením. Tento způsob prezentace je také pro dnešní dobu stravitelnější než souvislé texty. Jsme zvyklí klikat na internetu a stejně tak i malou knížkou můžeme listovat sem a tam a číst si klidně otázky na přeskáčku.

 

Tři autoři a editorka

Na knize se podíleli celkem čtyři autoři. Tedy tři autorky a jeden muž. Každý z nich se zaobírá svým tématickým okruhem. Petr Havlíček je výživový poradce. Lenka Černá se věnuje koučinku a zdravému životnímu stylu. Zuzana Bičíková je trenérka fitness a Petra Lamschová, šéfredaktorka časopisu Dieta, dala celý projekt dohromady a bděla nad sestavením knihy. Otázky autoři nasbírali na okružní cestě Dietatour, na kterou se vypravili autobusem.


Otázky na tělo i na duši

Každý z expertů dostal prostor na třicet tři otázek. Lenka Černá se věnuje především vztahu k jídlu a správnému nastavení psychiky – jak řešit nadměrnou konzumaci sladkého jídla nebo jak naopak neřešit vztahové trable přejídáním. Petr Havlíček radí, „co strkat a co nestrkat do pusy“. Není to žádný mentor, jeho odpovědi nepostrádají svébytný humor. Na otázku „Stačí, když si dám k večeři maso a salát?“ odpovídá „Ne. Stačí vám, když si v zimě vezmete pouze boty a podprsenku?“. A Zuzana Bičíková logicky radí, jak cvičit, a vybízí čtenáře, aby pohyb hlavně neodkládali.

Kniha asi není vhodným vánočním dárkem, protože obdarovaný by se mohl cítit dotčen. Je však dobrým společníkem všude, kde nemáme příliš mnoho času začíst se do něčeho závažnějšího a zároveň nechceme listovat bulvárními časopisy.Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com, Mladá fronta