Tu situaci zná naprosto každý: Jakmile v kuchyni zůstane ležet drobek jídla nebo kapka limonády, během chvilky se stane hostinou pro mouchy, vosy nebo alespoň mušky octomilky. Uklidit příslušnou nečistotu obvykle nestačí, během chvilky je nevítaná návštěva zpět.

 

Jak na ně!

Pochopitelně existují různá doporučení, jak vniknutí obtížného hmyzu předcházet. Počínají tím, že je dobré do otevřených oken vkládat rámy s jemnou sítí, pokračují přes poučku o kuchyňském úklidu, který je spojený s každodenním vynášením biologického odpadu, a končí dlouhou řadou ozkoušených domácích receptů.

Když už se ale nějaký ten obtížný křídlatec do kuchyně dostal, nezbývá, než ho trpně snášet, nebo se mu aktivně postavit. V obchodech existuje velká řada hubicích přípravků, které problém rychle vyřeší, ovšem je otázka, zda se hodí na použití právě do kuchyně. Než pobíhat po místnosti a snažit se sprejem zasáhnout vosu namísto prostřeného stolu, je lepší se porozhlédnut po přípravcích, které neobsahují insekticidy nebo využívají ryze nechemickou likvidaci.

 

 

Vosy mají rády sladké

Každý druh hmyzu ovšem reaguje na něco jiného, proto je nutné vždy zvolit příslušnou metodu vyhubení. Vosy i mouchy patří mezi druhy, které domácnost a její okolí jen navštěvují a po chvíli se snaží zase odletět pryč. Vosy hledají sladké věci a to se jim také může stát osudným. Lapače vos mohou být keramické, skleněné či plastové, přesto všechny fungují na stejném principu. Do nádobky se nalije ovocný sirup, pivo, sladký nápoj či džus, zavře se víčko a lapač se postaví na příslušné místo. Vosa úzkým otvorem vleze dovnitř, ale už z něj nedokáže sama vylézt a zahyne v sirupu. Plastový model lapače od Tescomy je uvnitř vybaven sítkem, na němž vosa uvízne a nádobka se tak lépe čistí. Lapače vos je potřeba postavit či zavěsit poblíž místa, které má být před nimi chráněno, jinak jim zbytečně vzniknou dvě lákavá místa.

Lapače se lépe hodí na ochranu venkovního stolování, protože domů mohou přivábit ještě další vosy. Pokud se však v kuchyni zpracovává ovoce ze zahrady či vaří marmeláda, lapač na kuchyňské lince poslouží také. Obtížnější pořízení je s mouchami, které nejsou tak vybíravé a nepohrdnou žádnými potravinami. Ty je třeba nalákat pomocí nenápadných samolepek na okenní rámy. Obsahují návnadu, která mouchu přivábí, ale pro ostatní členy domácnosti či domácí mazlíčky není škodlivá. Moucha návnadu pozře a zanedlouho sama pojde. Mezi další typy letních otrapů patří mušky octomilky. Jsou sice drobné, objevují se ale ve skupinkách a mohou se snadno množit přímo v domácnosti. Zbavit se jich bývá velmi obtížné. Platí na ně jen absolutní čistota a lapač pracující na podobném principu jako vosí. Kupovaná nádobka obsahuje tekutinu lákající mušky dovnitř, aniž by měly šanci uniknout ven.
 Autor: Daniela Opočenská | Fotografie: Biolit, Isifa, Naoko, Tescoma