Jedině elektrická!

Dvířka by měla vydržet i větší zátěž. Klikněte pro větší obrázek!Můžete zvolit buď klasický kompletní sporák nebo samostatnou vestavnou troubu, kterou lze zkombinovat s jakoukoliv jinou deskou. Třetí možností je polyvalentní sporák, k němuž lze vybírat z několika druhů varných desek, které jsou pro konkrétní typ určeny. Není příliš těžké rozhodovat se mezi elektrikou a plynem; tomu totiž už odzvonilo. Zatímco při vaření má plyn stále své výhody, pro pečení se mnohem lépe hodí elektřina, díky níž lze v troubě snadněji a účinněji regulovat teplotu. Pro výběr trouby je důležité to, jakým způsobem, co a jak často pečete. Některé funkce mohou být praktické, ale záleží na tom, zda je skutečně využijete; pokud ne, bylo by zbytečné za ně platit.

Při zařizování myslete na to, kam troubu umístíte. Třeba se nebudete muset ohýbat... Klikněte pro větší obrázek!Moderní trouby se čistí samy

Některé praktické »vychytávky« jsou však neoddiskutovatelné a usnadní práci každému. Například čištění trouby je namáhavá a zdlouhavá dřina, kterou máme většinou tendenci odkládat, jak jen to jde. Pokud si ji chcete ušetřit, ale zároveň mít stále vše nablýskané, vyberte si model trouby s pyrolytickým čištěním. Jde o plně automatický program, který při vysoké teplotě sám zcela spálí všechny nečistoty a zbytky. Sympatickou vymožeností je také pečící vozík, s jehož pomocí lze celou pečící část trouby vysunout ven, nebo teleskopické vysouvání; v tomto případě je možné plné vysunutí plechů na kolejničkách. Oba systémy usnadňují manipulaci s pokrmy a snižují riziko popálení o horké stěny trouby. Výhodou jsou také dvířka trouby s vysokou nosností (cca 20 – 25 kg), na něž se nemusíte obávat odložit ani pekáč s husou.

Bezpečnost na prvním místě

Všude, kde vznikají tak vysoké teploty (při pečení až 300°C, při pyrolytickém čištění cca 500°C), je potřeba myslet také na bezpečnost, zejména v rodinách s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. V tomto ohledu by mělo být samozřejmostí kvalitní, dvojité nebo trojité chlazené sklo dvířek, jehož teplota nikdy nepřesáhne 60°C a dětská pojistka zabraňující zapnutí trouby nebo změně nastavených funkcí. Pro zapomnětlivce je k nedocenění automatické vypnutí, které se aktivuje, pokud se trouba po určité době nevypne nebo se nezmění teplota.

Moderní kuchyni bude slušet trouba ve žluté barvě. Klikněte pro větší obrázek!Design je důležitý!

Také pečení s pomocí horkého vzduchu má mnoho předností – umožňuje pokrm propéct rovnoměrně, horký vzduch jídlo nevysušuje a především nedochází ke smíchání vůní několika pokrmů, pečených nad sebou. Horkovzdušný gril pak umožňuje připravit dobroty s křupavou kůrčičkou. Pokud jde o vzhled trouby, je skutečně z čeho vybírat. Můžete se rozhodovat mezi spotřebiči v tradiční bílé barvě, v elegantním nerezovém provedení, které sluší každé kuchyni, nebo mezi barevnými troubami v retro stylu á la padesátá léta, či v rustikálním stylu našich babiček. Pokud chcete mít kuchyň zařízenu opravdu dokonale, vyberte si takovou troubu, k níž lze přikoupit i chladničku a myčku nádobí ve stejném designu.

Text: Anna Menoušková

Foto: www.whirlpool.cz, www.baumatic.cz, www.profimedia.cz