O tom, že nemá cenu tahat domů balenou vodu v PET lahvích, když nám na většině území České republiky z kohoutků teče pitná voda za podstatně nižší cenu, byly popsány již stohy papíru a megabajty internetových stránek. O tom, že výroba stále nových PET lahví i přes možnost recyklace také nepatří k nejšetrnějšímu řešení z hlediska zpracování odpadů, už roky zaznívá nejen ze stran zelených extremistů.

Komu vadí příchuť kohoutkové vody, ale nechce zatěžovat záda ani peněženku, určitě si už dávno domů pořídil konvici vybavenou filtrem s aktivním uhlíkem. Ta zbaví vodu nečistot a příchuti chlóru. Filtračních konvic se vyrábí řada typů, k nejznámějším patří značka Brita. Některé mají decentní design, jiné lákají veselými barvami. Mohou být vybaveny automatickým časovačem, který sám upozorní, kdy je třeba vyměnit filtrační patronu. Další se instalují přímo na vodovod. Dosud byl ovšem problém, jak si nosit svoji oblíbenou vodu s sebou na výlet nebo do práce. Nezbývalo, než si do kanceláře koupit druhou filtrovací konvici a na cestu balenou vodu.

 

Řešení v oblině

Problém s balenou a filtrovanou vodou ovšem zaujal jednoho z nejznámějších současných designérů a rozhodl se ho vyřešit. Karim Rashid se světově proslavil díky nábytku a svítidlům s oblými tvary, které nejčastěji září jasnými odstíny růžové, fialové a žluté. Ani jeho baňatá láhev Bobble není výjimkou. Zakulacená plastová nádoba je čirá, vejde se do ní půl litru a dobře padne do ruky. Dovnitř se natočí pitná voda z vodovodu a nakonec se zašroubuje barevná část s náustkem, ze kterého se pije. Uvnitř dílu je ukrytý podobný uhlíkový filtr jako v konvici.

 

 

Jak voda protéká hrdlem lahve do úst, zároveň se čistí. Ostatní zacházení je také stejné jako u filtrační konvice. Výměna filtru za nový se doporučuje po dvou měsících častého používání, nebo po zhruba tři sta naplnění lahve. Aby se Bobble hned tak neomrzela, výměnné filtry se vyrábí v šesti barevných verzích. Karim Rashid ji nechal vyrobit z recyklovaného plastu, který neobsahuje PVC, ftaláty ani Bisfenol A. Láhev je určena k opakovanému používání a dá se dále recyklovat.

 

O tématu diskutujte na našem diskusním fóru Vybavení a doplňky.

 

Text: Daniela Opočenská
Foto: Urbanlux.cz, Potten & Pannen - Staněk, www.isifa.comAutor: Daniela Opočenská | Fotografie: Urbanlux.cz, Potten & Pannen - Staněk, www.isifa.com