Houbaření je užitečné v mnoha směrech. Přinutí k pohybu i zatvrzelé odpůrce procházek, společným zážitkem stmelí rodinu a navíc obohatí jídelníček.

 

Nepostradatelný atlas hub

Ačkoli náš národ třeba oproti Skandinávcům ochotně konzumuje i jiné druhy hub než hřiby a žampiony, stále má běžný houbař rezervy v tom, jaké bohatství les či louka vlastně skýtají. Spousta méně známých druhů jedlých hub je z neznalosti a strachu z otravy opomíjena. Za nevolnost spojenou s konzumací hub může spíš obvykle záměna jedlé houby s nejedlou podobného vzezření. Může se také stát, že houbař narazí na některý z ohrožených druhů. V takovém případě by měl houbu ponechat na místě a s sebou si odnést pouze fotografii úlovku. Jenže k tomu je potřeba vzácný poklad vůbec poznat. Proto je nejvěrnějším přítelem houbaře odborná kniha s obrázky či fotografiemi.

 

Pro děti i odborníky

V knihkupectví můžete narazit na velké množství atlasů hub. Větší knihy by se obtížně vláčely po lese, proto jsou vhodnější na domácí studium. Jejich formát dává vydavateli šanci vtěsnat do nich více informací i větší a početnější obrázky. Kapesní atlasy jsou naopak určeny pro nošení s sebou. Jejich obsah by proto neměl být zcela vyčerpávající, ale pouze dostatečný k určení nalezeného exempláře. Příležitostnému houbaři bude proto stačit jen kapesní atlas, vášnivý houbař by měl mít doma i knihu obsáhlejší. Některé publikace obsahují recepty, čímž usnadní rozhodování, jak dotyčný druh houby nejlépe zpracovat. Nabídka knih o houbách je pestrá a na své si přijdou i úzce zaměření čtenáři. O tom, že houby nejsou jen kulinární přísadou, pojednává kniha Pavla Valíčka Houby a jejich léčivé účinky. Bohatě ilustrovaná kniha Houbeles pictus zase zabaví potomky - díky ní nebudou chtít dát houbařský košík z ruky. 
 

 

Sklízí se i na zahradě. Víte, co to všechno obnáší? Čtěte Zahrada v září ve znamení sklizněAutor: Daniela Opočenská | Fotografie: Academia, www.isifa.com, Ottovo nakladatelství, nakladatelství Práh, Nakladatelství Start