Talíře mají ladit s kuchyní

Klasický modrobílý porcelán se hodí do všech klasických kuchyní. Klikněte pro větší obrázek!I jídelní set by měl zapadat do designu vaší kuchyně. V supermoderní kuchyni bude tradiční porcelán s romantickými motivy působit jako pěst na oko, stejně jako do rustikální kuchyně nepatří extravagantní jídelní sada. Ladit by měla i barva. Máte žlutou kuchyň, proč si k ní nedopřát žluté, zelené nebo jinak barevně sladěné talíře. Při pořizování jídelního soupravy je také dobré myslet na to, kolik strávníků z nich bude jíst, zda s vámi budou stolovat i děti, nebo jestli často pořádáte velké hostiny. Může se totiž ukázat, že budete potřebovat jídelní soupravy dvě – například jednu na běžné používání (levnější) a jednu na slavnostní chvíle (dražší), nebo jednu pro dospělé a druhou pro děti a podobně.

 

Je z čeho vybírat!

Pod pojmem jídelní souprava rozumíme soubor výrobků z jednoho materiálu:

  • Porcelánové a cibulákové soupravy – klasická a kvalitou ověřená forma jídelních souprav.
  • Skleněné – velmi praktické sety, sklo vypadá odlehčené svojí průhlednou formou, z litého skla, dobře udržovatelé.
  • Keramické – moderní a praktická forma servisů, na trhu k dostání v mnoha designech i tvarech, IN je čtvercový a atypický tvar talířů.
  • Varné sklo – velmi trendy varianta, sklo bývá barvené do hněda, černé či modré, velmi hezké designy a čisté linie, dobrá údržba, trendy jsou talíře tvaru čtverce.
  • Dřevěné – lehké a elegantní soupravy, impregnované a opracované zdravotně nezávadnými technikami, přírodní a příjemná varianta, rovněž k dostání atypické tvary.
  • Umělohmotné – ze směsí plastových a umělých hmot, lehké nádobí, spíše cestovní a campingová varianta setů.
  • Speciální dětské soupravy – soupravy dětskými motivy jsou porcelánové nebo umělohmotné. 

 

Komfortní stolování byste měli dopřát i nejmenším strávníkům. Klikněte pro větší obrázek!  Moderní kuchyně snese barevné nádobí netradičních tvarů. Klikněte pro větší obrázek!

Každý z materiálů, z něhož jsou vyrobeny, má svůj půvab, klady i zápory. Ty ale musíte posoudit sami, v tomto případě totiž každý považuje za praktické něco jiného. Každopádně si pamatujte, že kromě dřevěných, plastových a některých dětských souprav jsou všechny materiály vhodné i do mikrovlnné trouby. Jen nesmí mít v dekoru zlaté, platinové zdobení, nebo motivy s obsahem kovu!

 

 

Bílá klasika se hodí pro slavnostní chvíle. Skvěle vynikne na barevném ubruse! Klikněte pro větší obrázek!Hrnečky jako bonus!

Jídelní set obvykle obsahuje 6 mělkých talířů mísy,, 6 hlubokých talířů, 6 dezertních talířů, terinu - tzn. polévkovou mísu, 2 kompotové mísy, oválnou mísu nebo tác, kulatou mělkou mísu, omáčník a slánku. Pokud ale chcete mít v kuchyni všechno „tip top“, kupte si k jídelnímu servisu i kávový a čajový. Perfektní sladění oceníte zejména při slavnostních příležitostech, kdy se po jídle podává čaj a káva.

 

 

 

 

Text: Pavla Zigová
Foto:  www.johnlewis.com; http://www.cookware.co.uk/; http://www.profimedia.cz/