Chce to prostor

Vybavení kuchyně pro tělesně postiženého člověka musí mít jiné uspořádání a určitá pravidla. Řešení tvaru kuchyně, výška pracovního pultů, umístění spotřebičů a hlavně prostor pro pohyb – to vše je důležité. V prvé řadě je třeba upravit dveře a jejich rámy. Člověk na vozíku totiž běžnými neprojede, proto musejí být širší. Odstranění prahů snad nemusíme zdůrazňovat. Ideálním řešením je kuchyně ve tvaru U, případně L, která dává dostatečný prostor pro pohyb po místnosti a dostupnost pracovního pultu, skříněk a všech spotřebičů. Celá místnost by měla mít rozměry minimálně 2,7 x 2,7 metru. 

 

Ideálním řešením je kuchyně ve tvaru L nebo U s dostatečným prostorem pro pohyb kolem spotřebičů. Klikněte pro větší obrázek!Vše musí být po ruce

Jednoduché musí být také otevírání šuplíků, skříněk i bezpečné ovládání sporáku, myčky, mikrovlnky a chladničky. Je dobré volit spotřebiče vestavěné, umístěné ve vhodné výšce a uzpůsobené handicapu dotyčného. Okolo těch tepelných je dobré instalovat madlo. Nemálo důležitá je vhodně uzpůsobená výška pracovního pultu, polic, skříněk a také hloubka šuplíků. Dřez na nádobí by měl být mělčí než obvykle (tyto typy jsou běžně k dostání) a ve výšce cca 75 cm nebo i níže.

Pro snadnou manipulaci

Zavěšení horních skříněk řešíme podle žádosti postiženého, u těch je pro něj důležitá i dostupnost v jejich zadních částech. Nejvhodnější jsou ty s vyklápěcími dvířky. Pokud jde o spodní skřínky, naprosto nevhodné jsou ty celovýsuvné, kterým se handicapovaný musí uhýbat. Ideální jsou skříňky objemově větší s úchyty a větším počtem malých zásuvek. Celkový prostor pro pohyb musí být větší než u zdravého člověka, proto jsou praktické zčásti výsuvné police, sklápěcí desky a stolky na kolečkách, jež lze zasunout pod pracovní desku. Po užití se tak schovají a místnost je opět volná.

Důležitá je dostupnost a přizpůsobení pracovních pultů a hloubka šuplíků. Klikněte pro větší obrázek!  Pokud zařizujete kuchyň pro tělesně postiženého, nechte si ji udělat na míru. Vyhnete se potížím. Třeba kuchyň Lucie lze přizpůsobit všem vašim potřebám. Klikněte pro větší obrázek!

Pozor na podlahu!

Pro bezpečný pohyb je nutno dobře zvážit druh podlahové krytiny a vždy volit podlahu z neskluzového materiálu. Podstatná je také kompatibilita a sjednocení jednotlivých pracovních oblastí - varné plochy, pracovní a mycí plochy na sebe, návaznost je důležitá. A docela určitě nezapomeňte na zaoblené rohy, zarážky u horních vyklápěcích dvířek i všech zásuvek a větší odkládací plochy u sporáku, trouby a varné desky. Ke komfortu takové kuchyně přispěje jistě i využití techniky a elektroniky - dálkové ovládání světel v kuchyni nebo u digestoře a senzorové řešení myčky a lednice.  

Stát vám přispěje

Rekonstrukce každé kuchyně je finančně náročná záležitost, ale úpravy pro tělesně postižené jsou ještě náročnější. Zde si mohou handicapovaní pomoci zákonem o sociální potřebnosti a vyhláškou č.182/1991, podle které mají nárok na příspěvek k úpravě bytu. Ten se týká podlahových povrchů, ovládání elektroinstalace, uzpůsobení a vybavení kuchyně. Na zařízení může být poskytnuta sleva na vynaložených nákladech až 70 procent, maximálně ale do 50 000 korun. O nároku na tento příspěvek a jeho podmínkách, včetně vyplnění žádosti, vás mohou informovat pracovníci sociálního odboru pro tělesně postižené na vašem úřadě. K dispozici mívají i kontakty na firmy, které mají se zařizováním bezbariérových kuchyní zkušenosti.

 

Text: Pavla Zigova
Foto: www.elben.cz, www.profimedia.cz