Konečně prostor

V posledních letech začalo být při rekonstrukcích či stavbách nových objektů zvykem projektovat kuchyni volně navazující na obývací pokoj, případně oddělenou barovým pultem, který se stal až nevkusně populárním. Byl ale čas jít dál. Open space kuchyně jsou navrhovány tak, že jednotlivé zóny (zóna varné plochy, mycí plochy a plochy pro přípravu) spíše splývají a mohou být soustředěny na jednom místě, což dříve bývalo nemyslitelné a jednotlivá centra musela být od sebe oddělena různě dlouhými pracovními plochami. 

 

Kuchyň open space si mohou dopřát hlavně majitelé domů. Klikněte pro větší obrázek!

Kam se hodí?

Hlavním znakem open space kuchyně jsou samozřejmě její rozměry. Základem je, že musí být přímou součástí obývaného prostoru (ano, open space kuchyně najdete nejčastěji v tzv. open space domech nebo bytech, které se snaží všechny prostory vzájemně propojit). Nejčastěji se tyto typy kuchyní vyskytují v tzv. loftech – bytech s vysokými stropy a okny v přestavěných továrnách, kde je velký prostor klíčový. Částečně se od obytného prostoru mohou oddělit například odlišnou podlahovou krytinou.  Frekventovanou součástí open space kuchyní jsou pak tzv. ostrůvky. Používat se mohou různě – jako varné, přípravné či mycí centrum. 

 

Vše je po ruce

Kdo má pocit, že se v otevřené kuchyni pořádně nacestuje, nemá tak docela pravdu. Její uspořádání je značně ergonomičtější, zaručuje efektivnější a také rychlejší práci. Nabízí i více prostoru pro komfortnější otevírání zásuvek či skříněk a díky estetické čistotě máte o všem dokonalý přehled. Je to zkrátka ideální volba pro vaše pohodlí. Výhodou také je, že se kuchařka, případně kuchař, nemusí »schovávat« a může tak být v kontaktu se svou rodinou nebo hosty. Vaření se pak může stát příjemnou společenskou záležitostí.

 

Moderní design. Někdy si člověk připadá jako ve 22. století. Klikněte pro větší obrázek!  Ostrůvky k tomuto stylu neodmyslitelně patří. Klikněte pro větší obrázek!

Jsou tu i nevýhody

Proti open space kuchyním však také existují výhrady. Ozývají se hlasy poukazující na výpary z vaření šířící se obývacím pokojem, případně celým bytem. Ačkoliv se toto dá do jisté míry ovlivnit výběrem kvalitní digestoře, nelze pachy zcela odstranit. Problémem může být také hlučnost při používání některých kuchyňských přístrojů, jako jsou roboty, mixéry nebo rychlovarné konvice, což může působit rušivě při různých činnostech. Tomu se bohužel nedá nijak zabránit a je na majiteli, jak se rozhodne si kuchyň uspořádat.

 

Moderní design

Open space kuchyně lákají hlavně moderním vzhledem, designéři se soustředí hlavně na jednoduché a stylově čisté tvary, na použití moderních materiálů, jako je například nerez nebo sklo v různých úpravách a s různými příměsemi zlepšujícími jeho vlastnosti. Pokud máte doma dostatek prostoru, máte rádi nové věci a  chcete si ušetřit čas i námahu s vařením, jsou pro vás open space kuchyně ta pravá volba.

 

Text: Pavlína Nouzová

Foto: www.luxury-kitchen-design.com/; www.trendir.com/; www.profimedia.cz/