Kuchyň ze dřeva nikdy nezestárne!

Výroba kuchyní? Co může být typičtějšího a osvědčenějšího než dřevěný masiv! Dřevěné kuchyně, když se dobře udělají, dokážou vypadat krásně po dlouhá desetiletí. Pojďte s námi na přehlídku dřevěných krasavic.

Masiv prostě vydrží

Kuchyně z dřevěného masivu si nemohou jak odborníci, tak laici vynachválit. Mezi vyzdvihované vlastnosti patří zejména odolnost, trvanlivost a krásný vzhled. My vám dnes postupně představíme dub, břízu, třešeň a javor. S každým z těchto druhů dřeva se můžete setkat hned v několika odstínech. Pokud jde o náš první obrázek, neděláme si z vás legraci, jedná se skutečně o dub.

Přírodní dubové dřevo se často používá pro jeho vlastnosti, jako je tvrdost a odolnost, ale moří se, takže ve výsledném efektu může být často k nerozeznání od jiných dřevin.  Klikněte Pro zvětšení! Medová bříza vás doma vždycky vřele přivítá. Elegantní čtvercová dvířka v kombinaci s břízou dodají vašemu interiéru stylový vzhled. Klikněte pro zvětšení!

Věk dubu neskončil

Odolné, tvrdé, krásné a hlavně dobře opracovatelné dubové dřevo se používá k výrobě nábytku, podlah, uměleckých předmětů, kuchyní, ale i celých staveb již po staletí. Zejména v anglosaském světě se tento druh dřeva těší velké oblibě. Důkazem toho je například fakt, že po dubu bylo pojmenováno celé období dějin umění – o 16. století se hovoří jako o věku dubu. V dnešních moderních interiérech dubové dřevo navozuje velmi příjemnou, útulnou atmosféru. Pro výrobu kuchyní je oblíbené zejména pro svou tvrdost a odolnost. Třebaže má krásný vzhled, moří se, existuje celá řada odstínů, a tak můžete elegantně skloubit zmíněné užitečné vlastnosti dubového dřeva s designem libovolné dřeviny.

Bříza ze Skandinávie

Březové dřevo se velmi dobře obrábí. Ve srovnání s dubem je méně odolné, zejména proti houbám a dřevokaznému hmyzu, kromě toho dosti pracuje. Pro jeho dobré zpracovatelské vlastnosti se používá k výrobě okrasných dýh a překližek. Velmi dobře však vypadá, vyhledávaná je zejména finská a švédská bříza, a to díky její zajímavé kresbě. Kuchyňský nábytek z březového dřeva má v oblibě zejména skandinávský design. Březové dřevo totiž dodává kuchyni velmi světlý a vzdušný nádech. Je jednoduše stylové.

Třešeň, ta je pro náročné, plná barev a života, typickým reprezentantem designu britského nábytku. Klikněte pro zvětšení! V této kuchyni se setkává klasika se současností. Materiálem je javor. Klikněte pro zvětšení!

Třešeň je elegantní

Kuchyně z třešňového dřeva není zrovna laciná záležitost. Není divu, vždyť třešňová dvířka jsou velmi elegantní a dodávají kuchyni tu správnou atmosféru. Velké oblibě se tyto kuchyně těší například v Rakousku. Najdete tam proto mnoho třešňových sadů, kde nepěstují stromy na ovoce, ale právě na dřevo. Dřevo se slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští.

Javor? Proč ne!

A na závěr? Dřevo javoru. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že je odolná vůči vnějším vlivům, je odolnější než buk, kterému se podobá. Protože se dobře obrábí a pro jeho světlý odstín je oblíbené právě v nábytkářství, tedy i pokud jde o výrobu kuchyní. Javorové dřevo v sobě spojuje praktičnost, eleganci a osobitý styl. Ve Velké Británii s oblibou používají k výrobě kuchyní právě tento druh dřeviny.

Text: Markéta Veselá:
Foto: www.holtams.co.uk