Ekologie na prvním místě

Už dnes se většina z nás snaží chovat, pokud možno, ekologicky. Minimálně jsme začali třídit odpad a do kuchyní jsme si na místo obyčejných odpadkových košů pořídili sortéry. Také šetříme vodou a energiemi, což je však pro většinu z nás spjato spíše s ekonomickou stránkou věci. Snaží se i designéři. Vymýšlejí různé ekologické návrhy kuchyní, některé více, jiné méně vzdálené realitě.

NFuturistická kuchyně navržená Antoinem Lebrunem pro Fagot Brandt určená pro malé prostory by se měla rozšířit do našich domovů již za deset let. Klikněte pro větší snímek!ávrhy plné fantazie

Prvním ze zajímavých návrhů je futuristická kuchyně navržená Antoniem Lebrunem pro Fagot Brandt, která je určená spíše pro menší kuchyňské prostory. Kritici tento návrh považují spíše za utopistickou představu mladého designéra, ale nikde není psáno, že skutečně za pár let nezačne někde fungovat. A oč jde? Po uvaření použité nádobí ekologicky umyjete, a to pomocí vody a přírodního mýdla, které vytvoří speciální rostliny pěstované v horní části kuchyně (foto1). Otázkou zůstává, jak dlouho bude takový mycí proces vlastně trvat...

Odpadový materiál? Proč ne!

Ekologové z Bruselu, tak bychom mohli nazvat skupinu designérů, která ve svých návrzích prosazuje co možná největší využití odpadků, vznikajících při výrobě například dýhy nebo luxusního zboží. Tento návrh by se mohl líbit všem, kdo myslí ekologicky. Během následujících deseti let by se možná mohl tento typ kuchyní rozšířit.

Úspora energie

Zní to možná neuvěřitelně, ale také kuchyně by v budoucnu mohla fungovat jako ekosystém, a to s co nejmenší spotřebou energie, především vody a tepla. Jak konkrétně? Tak například teplo vzniklé činností kompresoru chladničky by se dalo využít k ohřevu vody. Kuchyně jako efektivně fungující ekosystém by tak teoreticky mohla ušetřit až 70% energie potřebné pro svůj běžný provoz.

A toto je verze zelené kuchyně firmy Whirlpool založená na myšlence vlastního kuchyňského ekosystému. Klikněte pro větší snímek!   Díky modulům A La Carte od Standtnomaden si můžete poskládat kuchyni, aniž byste k tomu potřebovali nějaké nástroje. Klikněte pro větší snímek!

Kuchyň jako stavebnice

Kuchyň budoucnosti by měla být také hodně praktická – žádná dřina s těžkým nábytkem! S moduly A La Carte si můžete pohrát jako se stavebnicí. Bez použití jakýchkoli nástrojů si poskládáte kuchyni z toho, co potřebujete. Moduly, které jsou vyrobené z vysoce odolného laminátu, jsou na sobě nezávislé a můžete je různě kombinovat a obměňovat.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.cubeme.com; www.profimedia.cz