Orient, Balkán a Evropa

Turecký design trochu připomíná barevný koktejl, konkrétně směs několika stylů. Z geografického a kulturního hlediska se zde mísí Balkán a Orient. Samotný orientální design však našel svou inspiraci hned v několika naprosto odlišných částech světa. V Indii, Japonsku a Číně. Trošku komplikované, že? Zejména když si uvědomíme, že pro každý z těchto stylů jsou typické jiné materiály i barvy. Lze tedy jen těžko říci, co je vlastně typicky turecké. A navíc v poslední době do Turecka zase pronikají moderní trendy západní civilizace.

Tato fotografie pochází z originální turecké jídelny. Možná vám připadá, že se tu tak trochu zastavil čas. Klikněte pro větší obrázek!Původní turecký interiér

Na kuchyň v Turecku narazíte záhy poté, co vejdete do domu. Většina tureckých domů nedisponuje žádnými přebytečnými koridory a chodbičkami, má naopak velký vchod, kterým vejdete rovnou do jídelny. Ta je obvykle spojená s kuchyní, kde zaručeně nepřehlédnete kamenné, bohatě zdobené ohniště. Stoly jsou obvykle kulaté a velmi blízko podlaze, pokryté kobercem, či spíše několika menšími, ručně tkanými koberečky. Pod nimi se ukrývají většinou keramické dlaždice v typické barevné kombinaci bílá s modrou. Mezi používané materiály patří také mramor.

Pohodlí především

Koberce, stoly blízko podlaze, vodní dýmky a servírované lahůdky. Nyní přidáme několik sedirs, což jsou široké lavičky určené k sezení, s velkými barevnými podhlavníky. Najdeme zde různé dřevěné dekorativní předměty, mísy s ovocem. Předělové příčky nejsou výjimkou. Nejdůležitějším prvkem designu turecké architektury jsou však dveře. Proto jsou velmi bohatě zdobené, a to nejen dveře samotné, ale i výklenky v jejich blízkosti. Když hovoříme o dekoraci, měli bychom také zmínit náboženské předměty, které jsou obvyklou součástí těchto interiérů. A jaké nádobí najdete na stole? Turci si potrpí na barevnou, bohatě zdobenou keramiku. Převažují zde květinové motivy.

Vaří se i venku

Turecko je země s poměrně stabilním počasím, a tak není divu, že se velká část tamějšího kuchyňského života odehrává venku. Zmíněné široké a obvykle bohatě zdobené dveře vás totiž zavedou ve městských domech na nádvoří, na venkově na dvorek s venkovním grilem, nebo ohništěm.

Turecko se drží nejen tradic, ale přejímá i trendy západní civilizace. Klikněte pro větší obrázek!    Moderní vlivy

I když v chudších oblastech Turecka najdete často velmi primitivní kuchyně, design kuchyní ve větších městech je silně ovlivněn a obohacen o moderní technologie, a tak se v mnohém blíží kuchyním, na které jsme zvyklí. Ovšem v orientálním duchu, který se prozradí například jiným nábytkem a textilními doplňky, včetně závěsů. Pokud se jím chcete nechat inspirovat, nezapomeňte na ibišky a palmičky.

Text: Markéta Veselá

Foto: www.en.allexperts.com, www.topblogposts.com, www.profimedia.cz