Odolná, kvalitní, pěkná

Jaká kritéria by měla pracovní plocha v kuchyni splňovat? Především musí být odolná, a to proti nárazu, proti odření. Dále by měla dobře odolávat teplu a nesmí propouštět vodu, zejména v místech spár a spojů. Dále by měla udržet svůj vzhled i tehdy, když do kuchyně praží celý den slunce, nebo když je potřísněna například agresivní ovocnou šťávou. Naštěstí většina současných materiálů těmto nárokům vyhovuje, záleží tedy už jen na obsahu vaší peněženky. Z čeho můžete vybírat?

Laminátovou pracovní desku si můžete vybrat v libovolném dekoru – ta na snímku je na první pohled k nerozeznání od dřevěné desky. Klikněte pro větší obrázek!Nejlevnější jsou laminátové

Laminát – bezkonkurenčně nejpoužívanější materiál, který je cenově přístupný při zachování všech potřebných vlastností. Cenové rozpětí je poměrně široké, laminátové desky seženete již od ceny 400 korun za běžný metr. Přesto nelze doporučit úplně nejlevnější typy. Ač se na první pohled tváří stejně jako dražší laminátové desky, mají daleko nižší odolnost. Po čase se vám může stát, že do nich pronikne voda a začnou „bobtnat“. Mohou se odřít, nebo spálit i po krátkém odložení horkého hrnce. Kvalitní laminátové desky mají jádro ze dřeva nebo dřevotřísky. Na něj je nalisována vrstva tvrzeného laminátu. Přední hrany jsou pak zaobleny, a to do tvaru písmene L nebo U. U těchto typů výrobci zaručují, že vám při správném používání deska vydrží dvacet až třicet let.

Co lamino vydrží?

Kvalitní desky bez problémů odolají teplotám okolo 150 – 200°C. Nemusíte se tedy bát na ně odložit hrnec s horkou vodou, ale třeba rozpálená pánev s prskajícím olejem může již desku poškodit. Vybírat můžete z široké škály vzorů – od dekoru kamene nebo dřeva, až po syté barvy, které tak sluší moderním kuchyním. Volit můžete povrch lesklý, matný, nebo polomatný. Standardně se vyrábí ve dvou šířkách – 28 nebo častěji 38milimetrovém provedení. Desku z lamina můžete čistit běžnými čistícími prostředky.

U efektní desky z nerezavějící oceli se musíte smířit s „ poškrábanou“ patinou. Klikněte pro větší obrázek!Na co si dát pozor?

Při montáži kuchyně si důkladně zkontrolujte, zda jsou všechny spáry a spoje perfektně utěsněny, dřevotříska je totiž mimořádně náchylná na vlhkost. Přímo na laminátové desce nesmíte krájet potraviny nožem, nebo naklepávat maso.

Nerez – pěkný, ale...

Nerezavějící ocel je materiál, bez kterého se neobejde většina profesionálních kuchyní. V současné době je stále častěji využíván i pro kuchyně uživatelské. Beze zbytku splňuje nároky na hygienu i další užitné vlastnosti. I cena nerezu je poměrně příznivá. Největší nevýhodou nerezu je jeho nízká odolnost vůči poškrábání, kterému lze jen těžko zabránit. Proto nerezové plochy čistěte vždy jen hadříkem nebo hladkou stranou houby. Na údržbu lze použít běžné saponáty, vyhněte se ale čistícím pískům a drátěnkám. Přímo na nerezové desce nekrájejte potraviny, nenaklepávejte maso.

Dřevo: Pozor, jaké vyberete!

Pracovní deska z masivního dřeva, v kuchyni vyrobené ze stejného materiálu lahodí oku. Klikněte pro větší obrázek!Nádherným, teplým přírodním materiálem, který se úžasně vyjímá zejména v rustikálních kuchyních, je dřevo. Bohužel, kromě krásného designu mnoho výhod nemá – je málo odolné proti tlaku a oděru. Nijak slavné to není ani s odolností vůči vysokým teplotám a vlhkosti. Pracovní desky do kuchyně jsou nejčastěji vyráběny z tvrdších druhů dřevin, zejména dubu a buku. Koupit lze i desku z borovice, která je cenově výhodná, ale bohužel málo tvrdá a odolná.
Naopak desky z tropických dřevin, to už je jiná káva. Mají nezaměnitelnou a velmi krásnou barvu i strukturu. Jsou podstatně tvrdší než dub. K jejich výrobě se používá například dřevo Wenge, což je nejdražší dřevina světa. Cena desky z tropického dřeva se může vyšplhat klidně na několik desítek tisíc korun. Pokud zvolíte dřevo, nezapomeňte na pravidelnou impregnaci. Desku pravidelně otírejte navlhčenou houbou s neagresivním saponátem, nebo mýdlem. Nepoužívejte čistící písky s hrubými částicemi. Poškozenou desku lze opravit přebroušením.

 

Text: Zuzana Hošková

Zdroj: www.kuchyneaskrine.cz, www.ikea.cz, www.novinky.cz

Foto: www.techwood.cz, www.koryna.cz, www.truhlarstvi-zp.cz, www.profimedia.cz